Bezpłatne badania mogą pomóc w wykryciu poważnej choroby

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
29-07-2017,8:00 Aktualizacja: 28-07-2017,11:16
A A A

W województwie kujawsko-pomorskim trwają badania w ramach tegorocznej edycji przygotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego programu wykrywania zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B i C.

Lekarze planują przebadać ponad 2,9 tysiąca osób.

- Wirusowe zapalenie wątroby to poważne schorzenie, które może być powodem marskości wątroby oraz raka. Wczesne wykrycie zakażenia zwiększa szanse na skuteczną terapię i powrót do zdrowia - mówi marszałek Piotr Całbecki.

mięso,wędliny,wołowina,wieprzowina,WHO,zakupy,żywność

Czerwone i przetworzone mięso powoduje raka? Branża oburzona

Nie milkną echa podanej kilka dni temu informacji na temat wyników najnowszych badań naukowców. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że czerwone i przetworzone mięso może być przyczyną powstawania nowotworów.   Jako...
W bezpłatnych badaniach w ramach programu wykrywania zakażeń WZW B i C mogą wziąć udział mieszkańcy gmin i powiatów uczestniczących w programie, u których wcześniej nie stwierdzono WZW.

Do udziału w tegorocznej edycji przystąpiły 23 samorządy terytorialne. Ich zadaniem jest prowadzenie kampanii medialnej, naboru uczestników programu oraz pokrycie połowy kosztów przeprowadzenia badań diagnostycznych dla mieszkańców gminy lub powiatu.

Badania realizują wybrane w drodze konkursu placówki medyczne (do tej pory wyłoniono realizatorów dla 19 gmin, dla 4 pozostałych - dla których nie zgłosił się żaden realizator - został ogłoszony konkurs uzupełniający).

Koordynatorem przedsięwzięcia jest - podobnie jak w ubiegłym roku - Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy.

- Budżet programu to prawie 110 tysięcy złotych - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu