Ardanowski: Polski Związek Łowiecki odmówił polowań na dziki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Tomasz Więcławski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-02-2019,14:25 Aktualizacja: 11-02-2019,14:32
A A A

- Trzeba w Polsce zmniejszyć liczbę dzików, żeby skutecznie walczyć z ASF - przekonywał w poniedziałek w Świeciu (woj. kujawsko-pomorskie) minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że Polski Związek Łowiecki odmówił jednak polowań na dziki.

W spotkaniu z szefem resortu uczestniczyło ok. 100 rolników. - Próbujemy utrzymywać ASF w pasie wzdłuż wschodniej granicy. To się udaje od kilku lat. Nie chcę oceniać poprzedników, co powinni byli zrobić. Teraz wszyscy są mądrzy, a wcześniej nikt na świecie nie wiedział, jak sobie z tym radzić - mówił.

Odstrzał sanitarny dzików, odstrzał dzików, walka z asf w polsce, polski związek łowiecki, koła łowieckie

Koła łowieckie szykują się do masowych polowań na dziki

W całym kraju zarządzono "skoordynowane, zmasowane i wielkoobszarowe" polowania na dziki. Planowana akcja ma być elementem zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Jak donosi "Gazeta Wyborcza" powołując się informacje zawarte na...

Zdaniem polityka trzeba zmniejszyć liczbę dzików, żeby stworzyć pas ochronny, a tam, gdzie jest choroba, trzeba je po prostu wybić. Jak mówił, PZŁ odmówił polowań, a jedynie pojedyncze koła próbują to robić.

Według ministra, część myśliwych nie rozumie problemów rolników i nie chce polować. Przeciwko polowaniom są też ekolodzy w Polsce, podczas gdy w innych krajach organizacje ekologiczne traktują odstrzał dzików jako naturalny sposób walki z chorobą, np. w Niemczech czy we Francji.

Dodał, że oczywiście należy także przestrzegać zasad bioasekuracji, a najlepszym sposobem walki z chorobą jest uszczelnienie budynków.

Ardanowski ocenił, że obecnie w Polsce obowiązują najlepsze w Europie przepisy dotyczące rolniczego handlu detalicznego.

- Rolnik może każdy swój produkt legalnie sprzedawać. Nie tylko do konsumenta, ale także do restauracji, jadłodajni, gospodarstw agroturystycznych oraz sklepów - podkreślił. Zaapelował do władz samorządowych o pomoc gospodarzom w dotarciu z żywnością do odbiorców.

ASF, kolejne przypadki, dziki, Polska

ASF - kolejne przypadki choroby u dzików w Polsce

Główny lekarz weterynarii poinformował dziś (8 lutego) o potwierdzeniu kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terenie Polski.   Wirus ASF wystąpił u kolejnych padłych i odstrzelonych dzików...

- W rolnictwie są problemy, ale do bólu szczerze rozmawiamy o tym, co szwankuje, co należy w nim poprawić - powiedział szef resortu na spotkaniu w Urzędzie Miejskim. Jak mówił, niezależnie od tego czy gospodarstwo jest małe czy duże, musi żyć z tego, co wyprodukuje.

- Mit pieniędzy zewnętrznych powoduje, że bardziej zastanawiamy się, kiedy będzie pomoc unijna, suszowa, a nie jak dobrze prowadzić gospodarstwo. Rolnicy mają prawo produkować żywność i uzyskiwać za to sensowne wynagrodzenie. Na świecie opłacalność produkcji samych surowców nigdzie nie jest duża. Na tym zarabiają dopiero ci, którzy to przerabiają i dostarczają do konsumenta. Tylko ogromne gospodarstwa mogą się nastawić jedynie na produkcję surowca, bo w ich przypadku działa efekt skali. Czym gospodarstwo mniejsze, tym trudniej je prowadzić. Mniejsze gospodarstwa nie mogą się nastawiać na proste uprawy polowe - wskazał Ardanowski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj