Koła łowieckie szykują się do masowych polowań na dziki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2019,18:55 Aktualizacja: 02-01-2019,19:52
A A A

W całym kraju zarządzono "skoordynowane, zmasowane i wielkoobszarowe" polowania na dziki. Planowana akcja ma być elementem zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Jak donosi "Gazeta Wyborcza" powołując się informacje zawarte na profilu facebookowym organizacji ds. ochrony środowiska Nasze Lasy, po spotkaniu 28 grudnia ub.r. w Ministerstwie Środowiska trwa wymiana pism między resortem, Polskim Związkiem Łowieckim i Głównym Lekarzem Weterynarii.

dziki, ASF, afrykański pomór świń, sanitarny odstrzał dzików

Strzelają do dzików jak do kaczek. 90 proc. rocznego planu wykonane

Od 1 kwietnia do końca listopada myśliwi odstrzelili ok. 168 tys. dzików, to 90,7 proc. planu łowieckiego na rok 2018/2019 - poinformował w czwartek Polski Związek Łowiecki. Dodano, że w ramach odstrzału sanitarnego związanego z ASF...

Koła łowieckie otrzymują wiadomość SMS, w której czytamy, że "minister środowiska w celu walki z ASF wskazuje na pilną potrzebę organizacji wielkoobszarowych polowań zbiorowych na dziki, jak i potrzebę synchronizacji działań kół łowieckich dzierżawiących sąsiadujące ze sobą obwody na terenie całej Polski".

Zarządy Kół Łowieckich zobowiązywane są przez PZŁ do zorganizowania polowań zbiorowych na dziki 12-13,19-20 i 26-27 stycznia (co najmniej jedno w weekend). Informacje na temat planowanych polowań mają otrzymać 2 stycznia urzędy gmin i nadleśnictwa, a szczegóły kołom łowieckim mają zostać przedstawione w pierwszych dniach bieżącego miesiąca.

Pierwsze polowania - jak informują Nasze Lasy - mogą odbyć się bezprawnie, bo nie zostanie dotrzymany dwutygodniowy termin powiadomienia z wyprzedzeniem o polowaniu.

O planowanej akcji odstrzału dzików informuje m.in. Zarząd Okręgowy PZŁ w Olsztynie, który - dziękując za dotychczasowe zaangażowanie w zwalczaniu choroby - apeluje w piśmie do zarządów tamtejszych kół łowieckich oraz myśliwych niestowarzyszonych o synchronizowanie działań.
 

Poleć
Udostępnij