Hogan uspokaja polskich rolników: będę czujny przy TTIP

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Julia Żylińska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2016,11:35 Aktualizacja: 17-03-2016,12:10
A A A

Mogę zrozumieć nerwowość rolników względem uzgodnień dotyczących umowy o wolnym handlu z USA (TTIP) - powiedział Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa. - Chcę uspokoić polskich i europejskich rolników, jestem bardzo czujny, jeśli chodzi o te negocjacje - zadeklarował.

- Blisko ze sobą współpracujemy i mogę zapewnić polskich rolników, że nie będziemy obniżać naszych standardów w żywności, standardów środowiskowych, czy w zakresie dobrostanu zwierząt. Nie zgodzimy się na umowę ze Stanami Zjednoczonymi, jeśli nie będziemy usatysfakcjonowani z tego, że to jest dobra, kompleksowa i zrównoważona umowa, która respektuje nasze oznaczenia geograficzne, sektory wrażliwe i respektuje nasze standardy w żywności - zapewnił komisarz.

porozumienie o wolnym handlu TTIP, copa-cogeca, pekka pesonen

COPA-COGECA: TTIP to szansa dla sektora rolnego

Dla europejskiego zrzeszenia organizacji i związków rolniczych COPA-COGECA negocjowane między UE a USA porozumienie o wolnym handlu (TTIP) stwarza dużą szansę dla unijnego sektora rolnego. USA są jednym z niewielu rynków, które...

28 krajów członkowskich Unii Europejskiej będzie musiało głosować nad umową z USA, także Parlament Europejski. - Więc jeśli polski rząd lub jakikolwiek inny rząd nie będzie zadowolony z określonego rezultatu, jeśli to się zdarzy, wtedy mają możliwość ją odrzucić - podkreślił.

Niektórzy eksperci wskazują, że negocjowana między UE a USA umowa o wolnym handlu (TTIP - Transatlantic Trade and Investment Partnership) może negatywnie wpłynąć na życie na wsi w Polsce i Europie, małe i średnie gospodarstwa rodzinne mogą bowiem nie sprostać konkurencji wielkoobszarowego rolnictwa z USA.

Różnice w podejściu do produkcji rolnej dotyczą także innych kwestii, m.in. znakowania w UE żywności i pasz modyfikowanych genetycznie (w USA tego obowiązku nie ma), stosowania hormonów w produkcji mięsa i mleka (zakazanych w Europie), stosowania w USA chlorowanej wody przy myciu kurczaków w ubojniach (w UE można używać tylko czystej wody), czy stosowania przez Amerykanów antybiotyków w uprawach jabłek i gruszek (w UE niedopuszczalne).

Zdaniem Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa konieczne jest uczestnictwo we wszystkich rozmowach dotyczących TTIP. Według niego Polska do tej pory zbyt miękko podchodziła do tych problemów. Negocjacje między UE i USA w sprawie utworzenia strefy wolnego handlu w obszarze transatlantyckim trwają od czerwca 2013 roku.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!