W styczniu jeszcze nigdy nie było tak ciepło

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2020,12:30 Aktualizacja: 06-02-2020,12:38
A A A

Unijni naukowcy ogłosili, że styczeń 2020 r. okazał się najcieplejszym jak dotąd pierwszym miesiącem roku w dziejach Europy. Temperatury były średnio o 3,1 st. C wyższe niż w poprzednich latach o tej samej porze - informuje Bloomberg.

Dane klimatyczne z unijnego satelity Copernicus pozwoliły naukowcom potwierdzić to, czego obawiali się już wcześniej - że styczeń był jak dotąd najcieplejszym zimowym miesiącem i o 0.2 st. C zdystansował wynik z 2007 r.

nawożenie azotem, Wielkopolska Izba Rolnicza, zmiany klimatu, wiosenne stosowanie nawozów

Nawozy od 15 lutego? Rolnicy czekają na zielone światło

Ministerstwo rolnictwa chce, by gospodarze mieli w tym roku możliwość stosowania nawozów już od połowy lutego. Poinformowano o tym zamiarze unijnego komisarza do spraw  rolnictwa. Informacje w tej sprawie resort przekazał w odpowiedzi...

Wyjątkowo ciepło było przede wszystkim w północno-wschodniej Europie, gdzie na niektórych obszarach pomiędzy Norwegią a Rosją temperatury były nawet o 6 stopni wyższe niż zazwyczaj w styczniu.

Co ciekawe, 2 stycznia w norweskiej miejscowości Sunndalsora odnotowano najcieplejszy dzień w historii miasta z 19 st. C na termometrach. To o 25 st. C więcej niż wynoszą średnie styczniowe temperatury w tym rejonie. Wielu mieszkańców postanowiło tego dnia popływać w fiordach.

- Wyższe niż zazwyczaj temperatury na wschód od Grenlandii po północny zachód Svalbardu nakładają się na znajdującą się tam pokrywę lodową. Znacznie wyższe temperatury odnotowano także w niemal całych Stanach Zjednoczonych, wschodniej Kanadzie, Japonii, we wschodniej części Chin i Azji Południowo-Wschodniej. Z upałami zmagała się także Nowa Południowa Walia w Australii. Cieplej niż zwykle było również w niektórych obszarach Antarktydy - oświadczyli naukowcy z projektu Copernicus.

W ubiegłym miesiącu Copernicus poinformował, że ostatnie 5 lat na Ziemi było najcieplejszymi od czasu rewolucji przemysłowej, czyli od dwóch wieków.

Nadzorowany przez Komisję Europejską projekt Copernicus to program obserwacji Ziemi. Zapewnia dokładne, aktualne i łatwo dostępne informacje dotyczące m.in. środowiska i zmian klimatu.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu