Trwa eksterminacja dzików. Myśliwy zabija zwierzę średnio co 20 godzin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-01-2019,10:10 Aktualizacja: 04-01-2019,10:16
A A A

W niemieckich lasach w ubiegłym roku zastrzelono rekordową liczbę dzików. W sezonie 2017-2018 zabito ponad 820 tys. zwierząt, czyli o 40 proc. więcej niż rok wcześniej i niemal trzy razy tyle, ile przed 10 laty.

Sytuacja ma związek z ASF, którego jeszcze nie ma w Niemczech, a który jest problemem w Polsce, gdzie od czterech lat toczy się naukowa debata o tym, czy zabijać dziki - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

dziki, ASF, afrykański pomór świń, sanitarny odstrzał dzików

Warszawa szykuje się do odstrzału dzików

Ponad 100 dzików musi zostać odstrzelonych w lasach stolicy do końca stycznia. To wymóg rozporządzenia powiatowego lekarza weterynarii z 28 grudnia ubiegłego roku, który w ten sposób chce walczyć z rozprzestrzenianiem...

"To, co u nas budzi niekończące się spory i emocjonalną dyskusję o losie dzików, w Niemczech nie wzbudza żadnych kontrowersji" - czytamy.

Decyzję o odstrzale dzików - pisze dziennik - niemieccy politycy podjęli natychmiast, gdy wirus ASF pojawił się na terenie Polski i Czech. "Jest to dla Niemców powód do dumy. Jak podaje niemiecki odpowiednik PZŁ, według wyliczeń Wyższej Szkoły Weterynaryjnej w Hanowerze myśliwy potrzebuje średnio co najmniej 20 godz. na ustrzelenie dzika" - czytamy.

"Całościowo odstrzelenie wszystkich dzików, czyli ponad 800 tys. sztuk, zajęło myśliwym łącznie 14,4 mln godz. Oczywiście wartość tej usługi wyceniono. Kosztowała 145 mln euro (ponad 600 mln zł)" - podaje gazeta.

Jak cytuje, wiceprzewodniczący Niemieckiego Związku Łowiectwa dr Wolfgang Bethe podkreślał, że myśliwi wcielili w życie zalecenia polityczne. Stwierdził również, że to dzięki działaniom myśliwych ASF nie występuje w Niemczech.

Rosnący za Odrą odstrzał dzików jest problemem dla Polaków. Jak się bowiem okazuje, ceny w skupach nigdy nie były tak niskie. Dzisiaj za kilogram mięsa dzika skup płaci ok. 2 zł. Dochód z tytułu sprzedaży trafia do koła łowieckiego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj