Rosnące koszty podważają sens produkcji rolnej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Radosław Jankiewicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-10-2021,15:00 Aktualizacja: 11-10-2021,15:03
A A A

Rosnące koszty produkcji rolnej podważają sensowność jej kontynuowania - to wniosek po spotkaniu grupy roboczej "Owoce i warzywa" Copa-Cogeca - poinformowała Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych (FBZPR).

Podczas rozmów przedstawiono sytuację rynkową w krajach Unii Europejskiej. Oceniono, że tegoroczne zbiory w Polsce będą podobne jak w 2020 roku, a sezon był bez skrajności, nie było ani rekordowej produkcji, ani dużych strat.

Polski Ład  dla rolnictwa, Prawo i iSprawiedliwość, wsparcie dla wsi, dochody rolników

Polski Ład dla rolnictwa. Co PiS obiecuje wsi?

Większe dopłaty unijne dla małych i średnich gospodarstw, nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników, a także 4,5 mld zł na odbudowę przetwórstwa - to niektóre z rozwiązań dla wsi zaproponowane przez PiS w ramach Polskiego Ładu...

Eksperci z całej UE zwrócili uwagę na ogromny problem związany ze wzrostem kosztów produkcji, czyli m.in. rosnące ceny energii, nawozów oraz transportu, które stawiają rolników przed bardzo trudnymi wyborami.

- Ta sytuacja doprowadziła nawet nie do ograniczenia opłacalności produkcji, ale do podważenia jej sensowności. Na przykład w Holandii znaczny wzrost cen gazu spowodował, że rolnicy zastanawiają się nad kontynuacją upraw pomidorów szklarniowych - powiedział Michał Lachowicz, wiceprezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw oraz Prezes organizacji producentów La-Sad.

Zdaniem europejskich producentów owoców i warzyw sytuacja jest na tyle poważna, że lada chwila przełoży się ona na ceny żywności w sklepach. - Podobna sytuacja panuje też w Polsce. Przy tej skali rosnących kosztów nie będziemy mieć innego wyjścia, jak podnieść ceny. Do tego dochodzą problemy z brakiem dostępności do siły roboczej, a musimy pamiętać, że produkcja owoców i warzyw jest bardzo pracochłonna - dodał ekspert.

"Podczas spotkania zwrócono uwagę, że we współczesnym zglobalizowanym świecie cały czas pojawiają się nowe, wcześniej nieznane szkodniki, które stały się ogromnym zagrożenie dla europejskiej produkcji owoców i warzyw. Tak jest np. z muszką Drosophila suzuki, która od niedawna wyrządza duże straty w uprawach borówek, malin, jeżyn, truskawek oraz plantacjach drzew pestkowych (czereśnia i wiśnia). Tymczasem unijna polityka drastycznego ograniczania środków ochrony roślin powoduje, że rolnicy są wobec tych zagrożeń całkowicie bezradni" - czytamy w informacji Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj