Rosja zamraża ceny mięsa, zbóż, jabłek...

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
26-02-2015,11:00 Aktualizacja: 26-02-2015,11:25
A A A
Największe sieci sklepów spożywczych w Rosji zgodziły się na zamrożenie cen 20 produktów "ważnych społecznie" - m.in. mięsa, cukru, ziemniaków, zbóż, czy jabłek.
 
Jak informuje portal tvn24bis.pl stawki tych produktów nie drgną przez co najmniej dwa miesiące. Na liście są m.in. wołowina, wieprzowina, jagnięcina, drób, ryby, mleko, cukier, zboże, ziemniaki, kapusta, marchew i jabłka.  Sprzedawcy detaliczni będą jednak mogli zamrażać ceny kolejnych towarów.
 
Na taki krok zgodziło się 12 największych sieci handlowych - m.in. Auchan, Metro Cash&Carry, Magnit, Lenta, czy Dixy. Ma to ustabilizować sytuację na rynku spożywczym i - jak przekonują eksperci - jest w "interesie konsumentów".
 
Wstrzymanie rynkowej wyceny kluczowych produktów to efekt ogromnego i długotrwałego spadku rubla. Rosyjska waluta straciła od września 2014 roku ponad 60 proc. na  wartości do dolara. Kłopoty pogłębia też embargo wprowadzone przez... władze w Moskwie na import wielu zachodnich towarów, których brakuje w sklepach. 
 
Jak dodaje tvn24bis.pl zdaniem sprzedawców dzięki zamrożeniu cen nie będzie kolejnych gwałtownych podwyżek. Tylko w styczniu ceny cukru w Rosji wzrosły o 60, a zbóż o 45 proc. w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem.
 
Do wniosku sprzedawców przychylił się już Federalny Urząd Antymonopolowy. Teraz ma go zatwierdzić rząd, ale to powinno być formalnością.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement