Rosja grozi Unii przedłużeniem embarga na żywność o 1,5 roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-05-2016,10:10 Aktualizacja: 28-05-2016,10:21
A A A

Rząd Federacji Rosyjskiej zagroził Unii Europejskiej przedłużeniem do końca 2017 roku embarga na żywność wprowadzonego w odpowiedzi na unijne sankcje będące reakcją na działania Rosji wobec Ukrainy. UE przygotowuje się obecnie do decyzji o przedłużeniu sankcji.

- Nakazałem przygotowanie propozycji w celu przedłużenia środków odwetowych nie na rok, ale do końca 2017 roku - oświadczył w piątek premier Dmitrij Miedwiediew cytowany przez rosyjskie media.

embargo, rosja, żywość, rolnictwo, Sigmar Gabriel, sankcje, minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel

Niemiecki minister za łagodzeniem sankcji wobec Rosji

Minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel opowiedział się w środę za dialogiem z Rosją i stopniowym znoszeniem sankcji ekonomicznych wobec tego kraju. Gabriel i minister przemysłu Rosji Denis Manturow uczestniczyli w Dniach Rosji w Rostocku nad...
Na mocy rosyjskiego embarga zakazany został import do Rosji większości artykułów spożywczych pochodzących z krajów Zachodu, głównie Unii Europejskiej, która wprowadziła sankcje za aneksję Krymu i wspieranie prorosyjskich separatystów w Donbasie.

Minister rolnictwa Aleksandr Tkaczow powiedział, że Rosja nie planuje rozszerzać listy artykułów objętych embargiem.

Według Miedwiediewa przedłużenie embarga o półtora roku pozwoli z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować inwestycje w rosyjskim sektorze rolno-spożywczym, który niechętnie patrzy na powrót zachodniej konkurencji.

- To znakomita wiadomość dla rodzimych producentów rolnych. To (przedłużenie embarga) pozwoli na planowanie inwestycji w przemyśle, podwyższenie jakości i konkurencyjności rosyjskiej żywności - powiedział Tkaczow.

rosyjskie embargo, restrykcje handlowe, wzrost cen żywności

Embargo na żywność słono kosztuje Rosjan

Embargo na żywność kosztowało Rosjan 400 mld rubli (ok. 5,5 mld dolarów) - pisze "Niezawisimaja Gazieta". Tak ekonomiści oszacowali efekt wzrostu cen żywności wywołany wprowadzeniem półtora roku temu restrykcji w odpowiedzi...
Embargo, które wygasa w sierpniu, było już raz przedłużane w zeszłym roku.

Wewnętrzny raport rządu rosyjskiego, ujawniony przez agencję TASS, szacuje, że kraje objęte embargiem poniosły z tego tytułu straty w wysokości 9,3 mld euro.

Sankcje gospodarcze wobec Rosji, wprowadzone w 2014 roku, wygasają z końcem lipca. Na przełomie czerwca i lipca UE musi podjąć decyzję w sprawie ich utrzymania.

Już w ubiegłym roku UE uzależniła zniesienie sankcji od wdrożenia porozumień z Mińska z 2015 roku w sprawie zakończenia konfliktu, w którym zginęło już 9,3 tys. osób.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement