Niemiecki minister za łagodzeniem sankcji wobec Rosji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Jacek Lepiarz PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-05-2016,12:05 Aktualizacja: 26-05-2016,12:27
A A A

Minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel opowiedział się w środę za dialogiem z Rosją i stopniowym znoszeniem sankcji ekonomicznych wobec tego kraju.

Gabriel i minister przemysłu Rosji Denis Manturow uczestniczyli w Dniach Rosji w Rostocku nad Bałtykiem.

- Wszyscy wiemy z doświadczenia, że izolacja nie prowadzi na dłuższą metę do celu. Pomóc może tylko dialog - powiedział Gabriel, którego wypowiedź przytoczyła agencja dpa.

rosyjskie embargo, rosja, moskwa, Rosyjska Akademia Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej

Rosyjskie embargo najbardziej szkodzi... Moskwie

Wybór, by produkty żywnościowe stały się główną bronią w wojnie na sankcje między Rosją i Zachodem, okazał się problematyczny - oceniają naukowcy z renomowanej rosyjskiej uczelni RANChiGS. Jak wskazują, rosyjskie embargo raczej nie...
Gabriel jest wicekanclerzem w rządzie kanclerz Angeli Merkel. Jest też przewodniczącym partii SPD tworzącej wraz z chrześcijańskim demokratami CDU i CSU koalicję rządową.

Szef niemieckiego resortu gospodarki i energetyki zastrzegł, że warunkiem zniesienia sankcji jest przestrzeganie warunków porozumienia z Mińska dotyczącego Ukrainy.

Jego zdaniem stanowisko Unii Europejskiej, które wyraża się w formule: "najpierw realizacja w stu procentach porozumienia z Mińska, a dopiero potem stuprocentowe zniesienie sankcji", jest "niezbyt mądre".

Gabriel zasugerował, aby znieść częściowo sankcje po uzyskaniu zgody w sprawie ordynacji wyborczej w Donbasie i osiągnięciu porozumienia ws. misji obserwatorów OBWE. Permanentna konfrontacja jest błędem - ostrzegł minister. - To nie oznacza jednak, że akceptujemy to, co zrobiła Rosja - zastrzegł.

Przedstawiciel władz Rosji, Denis Manturow zaapelował do polityków o uwzględnienie interesów biznesu w obu krajach. - Przedsiębiorcy zainteresowani są rozwojem relacji gospodarczych, handlu oraz inwestycji - dodał.

Podkreślił, że Niemcy są dla Rosji najważniejszym partnerem gospodarczym. Niemieckie koncerny, takie jak Siemens, odgrywają na rynku rosyjskim wiodącą rolę - zauważył Manturow.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu