Embargo na żywność słono kosztuje Rosjan

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2016,12:15 Aktualizacja: 02-03-2016,13:00
A A A

Embargo na żywność kosztowało Rosjan 400 mld rubli (ok. 5,5 mld dolarów) - pisze "Niezawisimaja Gazieta". Tak ekonomiści oszacowali efekt wzrostu cen żywności wywołany wprowadzeniem półtora roku temu restrykcji w odpowiedzi na zachodnie sankcje.

"NG" i "Moskowskij Komsomolec" przedstawiają szacunki przeprowadzone przez Instytut Analiz Strategicznych analitycznej firmy FBK.

Drugi z dzienników wskazuje, że rosyjskie rolnictwo nie zaspokaja potrzeb w przypadku takich grup produktów, jak warzywa, owoce, a także mleko i ryby. Właśnie wśród nich odnotowano największy wzrost inflacji w badanym okresie po wprowadzeniu embarga - od sierpnia 2014 roku do stycznia 2016 roku.

Rosja, sondaż, gospodarka, Centrum Jurija Lewady, Rosjanie

Rosjanie bardziej obawiają się kryzysu gospodarczego

W styczniu br. 49 proc. Rosjan oceniło, że największym zagrożeniem dla ich kraju jest kryzys gospodarczy; to znaczny wzrost w porównaniu ze styczniem 2015 r., gdy tak uważało 29 proc. obywateli Rosji - wynika z sondażu niezależnego Centrum...

Ceny ryb i owoców morza wzrosły średnio o 36 proc., mleka i produktów mlecznych o 18 proc., warzyw o 39 proc. Te wskaźniki znacznie przekraczają analogiczne średnie dane z lat 2009-2013. Za skromniejsze, z powodu spadku importu, wyżywienie Rosjanie zapłacili drożej o 400 mld rubli - wskazuje gazeta.

"MK" cytuje przy tym opinię Iriny Rogowej z firmy analitycznej GK Forex Group, która uważa, że do wzrostu cen przyczyniło się nie tylko embargo, ale i osłabienie rubla, wzrost cen energii i inne czynniki. Wskazała też, że "antysankcje" nie doprowadziły do deficytu towarów, co mogłoby wywołać raptowny wzrost cen.

"Niezawisimaja Gazieta" zwraca uwagę, że embargo nie przyniosło rosyjskim producentom specjalnych korzyści. Efekt pozytywny miało dla nich przede wszystkim osłabienie kursu rubla, które sprawiło, że zagraniczne produkty stały się dla Rosjan niedostępne cenowo. Gazeta przypomina, że przy wprowadzaniu embarga wskazywano na potrzebę wsparcia krajowych producentów.

W 2015 roku rosyjskie rolnictwo odnotowało 3-procentowy wzrost, produkcja żywności wzrosła o 2 procent. Jednak jeśli porównać tempo wzrostu sektora w okresie przed wprowadzeniem embarga i po jego wprowadzeniu, to nie można dostrzec pozytywnego efektu. W latach 2000-2014 roku wzrost w sektorze rolnictwa wynosił średnio 3,5 procent rocznie - przypomina "NG".

Choć tendencja wzrostowa w rolnictwie utrzymuje się, to wzrost produkcji jest ograniczony możliwościami nabywczymi ludności. A te, jak wynika z danych przytoczonych w "NG", zmniejszyły się. Realne płace Rosjan spadły o 9 procent.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj