Rolnik musi się liczyć w łańcuchu dostaw żywności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
30-10-2018,13:40 Aktualizacja: 30-10-2018,14:10
A A A

Komisja Europejska opublikowała pierwsze sprawozdanie na temat stosowania zasad konkurencji w sektorze rolnym. Działania odpowiednich służb mogą pomóc gospodarzom w uzyskaniu lepszych warunków sprzedaży produktów dużym nabywcom lub spółdzielniom.

-  Dokument udowadnia, jak cenne są działania prowadzone przez organy ochrony konkurencji w sektorze rolnym, w szczególności w zakresie ochrony rolników przed antykonkurencyjnymi zachowaniami i zapewnienia im możliwości korzystania z w pełni otwartego rynku - powiedziała Margrethe Vestager, komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Jan Krzysztof Ardanowski, protesty rolników, organizacje rolnicze, jacek sasin

Ardanowski: rolnicy nie mogą być najsłabszym ogniwem w łańcuchu

- Takie spotkanie jak to mogą usprawnić proces konsultowania się z rolnikami, aby ich postulaty były sprawnie przekazywanie do rządu - powiedział podczas środowego spotkania z rolnikami minister Jan Krzysztof Ardanowski. Na spotkanie z ministrem do...
Dodała, że Bruksela będzie kontynuować współpracę z krajowymi służbami.

Phil Hogan, komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich stwierdził z kolei, że w kontekście polityki zorientowanej na rynek wzmocnienie pozycji rolnika w łańcuchu dostaw żywności jest kwestią najwyższej wagi.

- W sprawozdaniu podkreślono, że prawo rolne i prawo konkurencji idą w parze w dążeniu do bardziej sprawiedliwych i skutecznych rezultatów zarówno dla producentów, jak i dla konsumentów. Nie zapominajmy o tym, że rolnicy mają szczególne miejsce, jeśli chodzi o prawo konkurencji. Uznane organizacje producentów mogą im pomóc we wzmocnieniu pozycji w łańcuchu dostaw żywności - dodał.

Unijne zasady konkurencji zakazujące porozumień dotyczących ustalania cen, innych warunków wymiany handlowej lub podziału rynków mają zastosowanie do produkcji rolnej i handlu produktami rolnymi.

Rozporządzenie o wspólnej organizacji rynków produktów rolnych wprowadza jednak odstępstwa od stosowania tych zasad, które dotyczą wszystkich lub niektórych sektorów rolnych lub pomagają rozwiązać konkretne sytuacje.

Opublikowane sprawozdanie jest pierwszym, które koncentruje się na stosowaniu unijnych zasad konkurencji do sektora rolnego. Bruksela zapewnia, że prowadzić będzie również wzmożone monitorowanie rynku, w szczególności układów zbiorowych, które powodują segmentację rynku wewnętrznego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Wtorek, 20 listopada Godz:
Imieniny: Anatola, Sądzimira