Rolnicy w Portugalii i Hiszpanii wznowili protesty na drogach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2024,8:45 Aktualizacja: 06-02-2024,8:47
A A A

Rolnicy z Portugalii i Hiszpanii wznowili w poniedziałek drogowe protesty, w tym blokady dróg łączących oba kraje, manifestując niezadowolenie z polityki rolnej krajowych rządów oraz działań podejmowanych przez władze Unii Europejskiej.

„Chrońcie własne rolnictwo!”, „Nie ruszajcie pól!”, „Potrzebujemy pomocy!”, napisali na transparentach przytwierdzonych do ciągników rolnicy z Portugalii i Hiszpanii, którzy w poniedziałek po południu zablokowali kilkadziesiąt dróg na Półwyspie Iberyjskim.

Jak podały władze Obywatelskiego Ruchu Rolników Portugalii (MCAP), współorganizującego demonstracje w tym kraju, rolnicy wrócili na drogi, „zwołując się spontanicznie przez internet”.

Kierownictwo organizacji wyjaśniło, że rozpoczęte w czwartek przy przejściach granicznych z Hiszpanią protesty zostały wznowione, gdyż obietnice rządu premiera Antonia Costy o natychmiastowej wypłacie dla rolników 50 mln euro są bez pokrycia.

łotwa, rosja, protest, protest rolników

Protest w kolejnym europejskim kraju. Łotewscy rolnicy domagają się zakazania importu żywności z Rosji

W 16 miastach Łotwy w poniedziałek trwają protesty rolników, którzy domagają się m.in. natychmiastowego wprowadzenia zakazu importu żywności z Rosji i Białorusi bez okresu przejściowego oraz przywrócenia obniżonej stawki...

Po portugalskiej stronie rolnicy blokują w poniedziałek m.in. trasę prowadzącą do przejścia granicznego w Vilar Formoso, a także drogi w dystryktach Leiria, Guarda i Viseu.

Po hiszpańskiej stronie protesty prowadzone są na drogach w rejonie miast Salamanka, Zamora, Leon, a także Valladolid, gdzie ponad 50 ciągników zablokowało centrum miasta.

Głównym postulatem protestujących rolników w Portugalii i Hiszpanii jest zwiększenie wsparcia finansowego dla rolników przez krajowe rządy, a także obniżenie kosztów produkcji rolnej, w tym w szczególności redukcja cen paliwa.

Według protestujących rolników konieczna jest też zmiana polityki Komisji Europejskiej, która ich zdaniem sprzyja nieuczciwej konkurencji ze strony producentów spoza Unii Europejskiej.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu