Portugalia. Psy pasterskie wspierają odbudowę populacji wilka iberyjskiego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
13-06-2024,8:00 Aktualizacja: 13-06-2024,16:02
A A A

Działająca na rzecz odbudowy populacji drapieżników, takich jak ryś iberyjski i wilk iberyjski, organizacja Rewilding Portugal zamierza ochronić te ginące gatunki z wykorzystaniem psów pasterskich. Czworonogi przekazywane są hodowcom stad owiec, kóz, koni, trzody chlewnej i bydła, które szczególnie upatrzył sobie wilk iberyjski.

Jak poinformowali organizatorzy akcji, do początku czerwca br. portugalskim rolnikom przekazano ponad 100 psów pasterskich, aby dzięki ich pomocy skuteczniej odstraszać wilka iberyjskiego. Zazwyczaj przekazywane psy to szczeniaki dwóch odmian psa pasterskiego - z Serra da Estrela oraz z Tras-os-Montes.

Biolodzy z Rewilding Portugal, dofinansowani przez władze regionalne, uruchomili inicjatywę, aby ochronić zagrożony wyginięciem gatunek wilka iberyjskiego wobec coraz częstszych akcji lokalnych rolników, którzy organizują się, aby polować na drapieżniki zagrażające ich zwierzętom hodowlanym.

Mieszkający w Hiszpanii oraz Portugalii, w jej północnej części, wilk iberyjski - jak dowodzą obserwacje biologów i weterynarzy z Rewilding Portugal - nie zbliża się do gospodarstw oraz stad, których pilnują psy pasterskie.

sejm, komisja rolnictwa, resort klimatu, mkiś, wilki

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła stanowisko resortu klimatu ws. populacji wilków

Sejmowa komisja rolnictwa poparła wniosek o zwrot odpowiedzi ministra klimatu i środowiska na dezyderat komisji w sprawie zmiany zarządzania populacją wilka w Polsce, w związku z rosnącymi szkodami powodowanymi przez ten gatunek w rolnictwie....

“Zanotowaliśmy tylko sporadyczne ataki wilka iberyjskiego na zwierzęta hodowlane tam, gdzie mieszka pies pasterski (…) Oznacza to, że psy te mogą skutecznie odstraszać wilki, a jednocześnie chronić te drapieżniki przed żądnymi zemsty hodowcami” - poinformowała Marta Vieira, weterynarz z Rewilding Portugal.

Jej zdaniem odstraszony przez psa pasterskiego wilk kieruje się w poszukiwaniu dzikiej zwierzyny, unikając w ten sposób polowań ze strony hodowców.

Z przeprowadzonego przez organizację badania sondażowego w północnej Portugalii, gdzie występują dwie populacje wilka iberyjskiego wynika, że 50 proc. hodowców byłaby skłonna zaakceptować w pobliżu swojego gospodarstwa grupy tego drapieżnika, ale “przy zachowaniu bezpieczeństwa dla swoich stad”.

Wilk iberyjski w ciągu ostatniej dekady na terenie Portugalii powiększył swoją populację o około 100 osobników. Szacuje się, że gatunek ten obecnie liczy w tym kraju około 300 przedstawicieli.

Poleć
Udostępnij