Pierwsi zakazali stosowania pestycydów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-03-2019,11:25 Aktualizacja: 05-03-2019,13:33
A A A

W maju 2018 roku Unia Europejska zakazała stosowania trzech pestycydów. Francja poszła o krok dalej i podniosła poprzeczkę w staraniach o ratowanie życia pszczół.

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem zakazano stosowania takich pestycydów jak klotianidyna, imidaklopryd i tiametoksam, należących do grupy neonikotynoidów. Rząd w Paryżu zakazał również tiakloprydu oraz acetamiprydu - informuje portal zmianynaziemi.pl  

wypalanie traw, pożar uli, pożar pasieki, Dąbrówka, gmina Rzezawa

Miliony pszczół zginęły przez ludzką głupotę. Pożar nieużytków strawił ule

W pożarze nieużytków w Dąbrówce (gm. Rzezawa, woj. małopolskie) spłonęły ule, a w nich miliony pszczół. Właściciel pożytecznych owadów wstępnie oszacował straty na około 65 tys. złotych. Tradycyjnie o tej porze roku w...

Wiele badań donosi, że neonikotynoidowe pestycydy atakują centralny układ nerwowy owadów, co prowadzi do utraty zdolności pamięci oraz zmniejszenia płodności.

Pszczoły, które tracą zmysł orientacji i nie mogą znaleźć drogi powrotnej do ula są skazane na pewną śmierć. Wykazano również, że pestycydy negatywnie wpływają na motyle, ptaki i inne owady.

Dlaczego Francja wyprzedza resztę świata w walce o ochronę populacji pszczół. Być może dlatego, że pestycydy zabijające owady przetestowano po raz pierwszy właśnie na tamtejszych polach w latach 90. XX wieku.

W 1994 r. rolnicy byli tam świadkami katastrofy przez wielu opisywanej jako "dywan martwych pszczół". Około 400 tysięcy pszczelich rodzin zmarło w ciągu kilku dni.
 

źródło: zmianynaziemi.pl

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu