Naukowcy alarmują. Obecność pestycydów zagraża glebom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-12-2018,12:30 Aktualizacja: 05-12-2018,12:39
A A A

Badanie próbek gleb pochodzących z 11 krajów europejskich wykazało w większości pozostałości pestycydów - alarmują naukowcy zrzeszeni w unijnym projekcie rolniczym Diverfarming.

Wykorzystywanie zabiegów fitosanitarnych do walki z chwastami i innymi szkodnikami, które zagrażają uprawom, zwiększyło produktywność europejskich gleb rolnych w ciągu ostatnich 50 lat. Dzięki temu udało się zintensyfikować rolnictwo i uzyskać większe plony, jednak - jak się okazuje - stało się to kosztem ziemi uprawnej.

środki ochrony roślin, bezpieczna żywność, płody rolne, pozostałości środków ochrony roślin, ochrona roślin, psor

PSOR: pestycydy to leki dla roślin. Dzięki nim żywność jest bezpieczna

Pestycydy chronią rośliny, a opryski zapobiegają zagrożeniom dla naszego zdrowia ze strony np. toksycznych mikroorganizmów. Eksperci podkreślają, że ponad 96 proc. żywności spełnia najbardziej wyśrubowane europejskie normy. - Ochrona roślin...

Badacze z zespołu Diverfarming, pracujący na holenderskim University of Wageningen, Violette Geissen i Coen J. Ritsema analizowali powierzchniowe próbki gleb z 11 krajów unijnych, szukając śladów pestycydów używanych w tych regionach i potwierdzili obecność w nich tych substancji.

Po zbadaniu 317 próbek pobranych w 2015 r. z 11 europejskich krajów, wykorzystujących sześć różnych systemów uprawnych, okazało się, że 83 proc. zawierało pozostałości pestycydów (76 różnych typów związków).

58 proc. z nich stanowiły mieszanki chemikaliów, a 25 proc. pojedyncze substancje. Glifosat i DDT (wycofany w latach 70. ubiegłego wieku) oraz szerokie spektrum fungicydów były wykrywane najczęściej.

Szczególnie niepokojące, zdaniem naukowców, jest to, że pestycydy tak długo utrzymują się w glebie oraz fakt, że mogą być toksyczne dla gatunków nie będących obiektem ich działania. Biorąc pod uwagę to, że pozostałości akumulują się w górnych partiach gleby, mogą łatwo rozprzestrzeniać się drogą powietrzną.

trzmiele, pestycydy, receptory nerwowe owadów, Neoniktoynoidy

Trzmiele uzależniają się od pestycydów

Karma z neonikotynoidami smakuje trzmielom tym bardziej, im częściej się nią żywią. Naukowcy podejrzewają, że u owadów rozwija się uzależnienie. Badacze z Imperial College London i Queen Mary University of London, na łamach magazynu...

Dlatego naukowcy zaangażowani w projekt Diverfarming proponują bardziej racjonalne wykorzystywanie ziemi, a co za tym idzie: wody, energii, nawozów, maszyn i pestycydów.

Proponują szereg alternatyw dla utrzymania równowagi mikrobiologicznej w glebie i bioróżnorodności.

Chodzi tutaj o nietrwałe pestycydy, biostymulanty, kompost organiczny oraz płodozmian, co sprzyja równowadze wśród gatunków owadów, a finalnie - brakowi szkodników.

Jak wynika z badania opisanego w "Science of The Total Environment", obecność pozostałości pestycydów w glebach jest bardziej regułą niż wyjątkiem, a to pokazuje konieczność oceny zagrożenia płynącego z tych związków dla zminimalizowania ich wpływu na środowisko.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Poniedziałek, 10 grudnia Godz:
Imieniny: Bogdana, Julii