Trzmiele uzależniają się od pestycydów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-09-2018,8:50 Aktualizacja: 03-09-2018,8:57
A A A

Karma z neonikotynoidami smakuje trzmielom tym bardziej, im częściej się nią żywią. Naukowcy podejrzewają, że u owadów rozwija się uzależnienie.

Badacze z Imperial College London i Queen Mary University of London, na łamach magazynu "Proceedings of the Royal Society B" opisali eksperyment, w którym sprawdzili reakcję trzmieli na wspomniany pestycyd. Naukowcy dawali owadom do wyboru czystą wodę z cukrem lub wzbogaconą w neonikotynoid.

Wirus, który sprawia, że rośliny stają się atrakcyjne dla trzmieli

Działający jak afrodyzjak wirus sprawia, że rośliny stają się wyjątkowo atrakcyjne dla trzmieli - informuje pismo "PLOS Pathogens".    Wiadomo, że rośliny emitują lotne substancje chemiczne, aby odstraszać roślinożerców...

Pestycydy z tej grupy są zakazane w Europie, ale szeroko stosuje się je na świecie. Prowadzone są żywe dyskusje nad tym, czy substancje te szkodzą pszczołom. W czasie eksperymentu owady reagowały w zaskakujący sposób. Początkowo unikały wody z pestycydem, jednak z czasem zaczynały się nią żywić coraz częściej.

- Kiedy mają wybór, trzmiele wydają się unikać karmy z neonikotynoidem. Jednak, w miarę jak pojedyncze owady coraz częściej jej próbują, zaczynają ją preferować - opowiada dr Richard Gill z Imperial College London. Reakcje owadów na "wzbogaconą" karmę przypominały stosunek ludzi do papierosów.

- Neoniktoynoidy oddziałują na receptory nerwowe owadów, które przypominają receptory właściwe dla nikotyny u człowieka. Nasze odkrycie pokazujące, że trzmielom zaczynają smakować neonikotynoidy narzuca skojarzenia z uzależnieniem, co może intrygować, zważywszy na uzależniające właściwości nikotyny dla ludzi. Potrzebne będą jednak dalsze badania, aby sprawdzić, czy taka zależność pojawia się u pszczół - mówi dr Gill.

trzmiele,pestycydy,opryski,Kanada, Bee Vectoring Technologies

Trzmiele zamiast oprysków. Tak można chronić wiele upraw

Kanadyjska firma wykorzystała trzmiele do selektywnego przenoszenia naturalnych pestycydów na rośliny zagrożone przez szkodniki - informuje "New Scientist". Metodę opracowała firma Bee Vectoring Technologies (BVT) z Mississauga w...

Trzmiele wybierały karmę z dodatkową substancją, nawet gdy pojemnik z nią zamieniono miejscami z pojemnikiem zawierającym czystą wodę z cukrem.

Oznacza to, że owady potrafią wykryć pestycyd w pożywieniu.

Jak tłumaczą naukowcy, wiele wcześniejszych badań polegało na podawaniu pszczołom samej karmy z pestycydami.

Tymczasem autorzy nowego eksperymentu chcieli sprawdzić, czy owady potrafią takich substancji unikać.

Naukowcy liczą na to, że wyniki badania oraz kolejnych pozwolą na podejmowanie bardziej racjonalnych decyzji odnośnie stosowania neonikotynoidów.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu