Na granicy powstanie "biała strefa" przed ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-01-2019,12:50 Aktualizacja: 15-01-2019,13:42
A A A

Francuskie ministerstwo rolnictwa zapowiedziało na spotkaniu rolników, myśliwych i zarządców lasów utworzenie "białej strefy" bez dzików na granicy belgijskiej, aby zapobiec przeniknięciu ASF na terytorium kraju.

Do wzmocnienia istniejących środków skłoniło władze potwierdzenie 9 stycznia dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń w Belgii o kilometr od granicy z Francją.

wirus asf, przypadek asf, padłe dziki, ASF

Dziki wciąż roznoszą wirusa. Kolejne przypadki ASF

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych 30 nowych przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików. Oficjalnie do końca 2018 roku wystąpiło ich 3347. Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań...

Jak podało w oświadczeniu ministerstwo, "biała strefa" o bardzo wysokim ryzyku, zostanie utworzona w odległości kilku kilometrów od belgijskich przypadków i wszystkie dziki będą musiały zostać w niej odstrzelone w nadchodzących tygodniach".

Loic Gouello, inspektor generalny ds. weterynaryjnego zdrowia publicznego został wyznaczony na szefa komisji kryzysowej, która ma spotkać się w tym tygodniu. "Biała strefa" będzie miała ogrodzenie, którego stawianie rozpocznie się w najbliższych dniach.

Didier Guillaume, senator z departamentu Drome, zwrócił się do Krajowej Federacji Łowieckiej (FNC), Krajowego Biura ds. Łowiectwa i Przyrody (ONCFS) oraz do władz leśnictwa (ONF) z prośbą o maksymalną mobilizację do bardzo szybkiego wytrzebienia dzików na tym obszarze.

"Biała strefa" ma być patrolowana przez pracowników ONCFS i myśliwych w poszukiwaniu padłych zwierząt, a wszystkie gospodarcze działania leśne mają zostać w niej zawieszone.

walka z asf  w polsce, wybijanie świń, główny lekarz weterynarii, paweł niemczuk

Z powodu ASF wybito już dziesiątki tysięcy świń

Ok. 43 tys. sztuk świń zostało wybitych w latach 2014-2018 z powodu wystąpienia ognisk ASF. Odszkodowania z tego tytułu wypłacone hodowcom wyniosły łączne 14 mln zł - poinformował Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk. Wirus ASF pojawił...

Na całym obszarze objętym regulacją wszystkie farmy zostaną poddane rewizji w celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa biologicznego - dodało ministerstwo.

Pod koniec spotkania przewodniczący krajowej federacji hodowców trzody chlewnej (FNP), Paul Auffrey, oświadczył, że jest "zadowolony" z tych środków, jednocześnie jednak ubolewał, że takie decyzje nie zapadły wcześniej.

Jeżeli we Francji zostanie ogłoszone występowanie ASF, tamtejsi producenci nie będą już mogli eksportować świń, co może okazać się dla wielu przedsiębiorstw, które już przeżywają trudności, fatalne.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021