Z powodu ASF wybito już dziesiątki tysięcy świń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2019,9:30 Aktualizacja: 11-01-2019,10:01
A A A

Ok. 43 tys. sztuk świń zostało wybitych w latach 2014-2018 z powodu wystąpienia ognisk ASF. Odszkodowania z tego tytułu wypłacone hodowcom wyniosły łączne 14 mln zł - poinformował Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.

Wirus ASF pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 r., dotychczas odnotowano 213 ognisk tej choroby w stadach świń, tylko w w 2018 r. - 109. Ostatnie ognisko ASF odnotowano we wrześniu ub.r.

Odstrzał sanitarny dzików, odstrzał dzików, walka z asf w polsce, lochy ciężarne, henryk kowalczyk

Lochy ciężarne i prowadzące młode nie będą odstrzeliwane

- Będzie wydane zalecenie, by myśliwi nie strzelali do ciężarnych loch i loch prowadzących młode - zapowiedział Henryk Kowalczyk, minister środowiska. - Nie ma żadnego nakazu, ani zalecenia strzelania do loch ciężarnych (dzików), ale żeby...

W ubiegłym roku zachorowań u świń było znacznie więcej niż w poprzednich latach. Wybito z tego powodu 25 tys. świń, a odszkodowania wyniosły 8,5 mln zł. Niemczuk zaznaczył, że liczba obejmuje zarówno świnie znajdujące się w ognisku choroby, jak też z tzw. gospodarstw kontaktowych, czyli powiązanych z ogniskami choroby.

Resort rolnictwa poinformował, że w 2014 r. wydatki budżetowe na zwalczanie choroby wyniosły 11,9 mln zł; w 2015 - 25 mln zł; w 2016 - 98 mln zł. a w 2018 r. - 203 mln zł. Przeznaczone były m.in. na wsparcie bioasekuracji, budowę niecek do dezynfekcji czy ogrodzeń, rekompensaty i stawki za odstrzał dzików.

Mimo coraz większych wydatków na zwalczanie choroby, jej zasięg zwiększa się. Tylko w ubiegłym roku odnotowano tyle ognisk choroby, ile wcześniej przez cztery lata. Znacząco wzrosła liczba dzików z ASF.

Do końca ub.r. odnotowano aż 3383 przypadków (od lutego 2014 r.), a tylko w 2018 r. - ok 2443. Już w tym roku wykryto 36 przypadków ASF u dzików.

odstrzał dzików, walka z asf w polsce, polski związek łowiecki, łowczy krajowy, piotr jenoch

PZŁ: pozyskanie dzika kosztuje 3400 zł

- Zdajemy sobie sprawę z ogromnych konsekwencji przyrodniczych, gospodarczych i ekonomicznych obecności ASF w kraju, dlatego temat zwalczania wirusa jest dla nas priorytetem - zapewnia Piotr Jenoch, łowczy krajowy, przewodniczący Zarządu...

Zdaniem GIW wzrost zachorowań wynikał m.in. z mokrej pogody w 2017 roku. Z tego powodu na polach jeszcze w styczniu-lutym była nieskoszona kukurydza, w której żerowały dziki, stąd strzelanie do nich było utrudnione.

- Dzik jest rezerwuarem zarazka w środowisku, jeżeli dziki nie byłyby odstrzeliwane, to być może byłoby już dzisiaj w Polsce milion dzików. W latach 80. tych populacja stanowiła 50 tys. dzików, obecnie ich między 200 a 300 tys. sztuk - powiedział.

Podkreślił, że liczby te są orientacyjne, gdyż populacja dzików nie jest dokładnie policzona, ale jednocześnie zaznaczył, że co roku przyrost zwierząt wynosi 200-300 proc. Jak mówił dzieje się tak z powodu zmiany struktury upraw. Coraz więcej sieje się kukurydzy, która jest doskonałym, łatwo przyswajalnym pożywieniem dla dzików. I

Zmniejszenie liczby dzików, to mniejsze prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się choroby. - Choroba ta małymi kroczkami przesuwa się na zachód Polski, czyli w kierunku województw; kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i łódzkiego, gdzie znajduje się najwięcej pogłowia trzody chlewnej. Żeby zabezpieczyć, by wirus nie dotarł do tych regionów, potrzebny jest odstrzał dzików - tłumaczył szef Inspekcji Weterynaryjnej.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA