Kraje UE czekają na decyzję KE ws. przyszłości wygasającego w piątek embarga na ukraińskie zboże

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
14-09-2023,12:25 Aktualizacja: 14-09-2023,12:26
A A A

Kraje Unii Europejskiej czekają na decyzję Komisji Europejskiej ws. przyszłości embarga na ukraińskie zboże, które wygasa w piątek. „Jeśli decyzja ma być oparta o twarde dane dot. cen i eksportu, to embargo musi zostać przedłużone” – przekazało PAP unijne źródło dyplomatyczne.

W środę odbyło się dziewiąte spotkanie grupy, w skład której wchodzą przedstawiciele Polski, Rumunii, Bułgarii, Węgier, Słowacji, Ukrainy i Komisji Europejskiej. Polskę reprezentował ambasador Andrzej Sadoś.

Szefowa KE ma zobowiązania polityczne?

Z informacji PAP wynika, że Sadoś dopytywał KE jakie czynniki będzie brała przy podejmowaniu decyzji - czy będą to dane dot. eksportu, cen czy też uznaniowe kwestie polityczne. Polska uważa, że embargo powinno zostać przedłużone, bo przemawiają za tym twarde dane. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że przedstawiciel KE na spotkaniu przyznał rację przedstawicielom krajów przygranicznych.

komisarz, ue, wojciechowski, ke, zakaz, zboże, ukraina, import

Komisarz Wojciechowski: zapewne będzie przedłużenie zakazu importu zbóż z Ukrainy po 15 września

Zapewne będzie przedłużenie zakazu importu zbóż z Ukrainy po 15 września. Wszystko zmierza w tym kierunku, argumenty są zbyt mocne, żeby je zlekceważyć - wskazał w czwartek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w Programie 1...

Decyzję prawdopodobnie ogłosi szefowa KE Ursula von der Leyen. „Jest pytanie o jej zobowiązania polityczne. Według doniesień z sierpnia, z wywiadów z doradcami prezydenta Ukrainy, Von der Leyen miała obiecać, że embargo wygaśnie 15 września. Z jednej strony są twarde dane dot. eksportu i cen, z drugiej znak zapytania o czynnik polityczny” – przekazało PAP unijne źródło dyplomatyczne.

Tranzyt działa, ukraiński eksport rośnie

"Ukraiński eksport zbóż rośnie. Strona ukraińska nie może więc podnosić argumentu, że pięć krajów przygranicznych cokolwiek blokuje" - dodało źródło.

Embargo na import z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji zostało wprowadzone przez Komisję Europejską na początku maja w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych jest dozwolony.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu