Izby rolnicze mówią jednym głosem. Rolnicy muszą mieć wsparcie z Unii

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2018,10:45 Aktualizacja: 08-03-2018,20:25
A A A

Przedstawiciele izb rolniczych z państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier), a także z Litwy, Bułgarii i Rumunii wnioskują do unijnych władz o uwzględnienie wypracowanych postulatów dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.

Rolnicze samorządy przede wszystkim widzą "potrzebę silnej WPR po 2020 r. z odpowiednimi zasobami finansowymi, aby zapewnić ekonomiczną żywotność rolników i być w stanie wypełnić gospodarczy, środowiskowy i społeczny cel w wymiarze zrównoważonego rozwoju".

wspólna polityka rolna po 2020 roku, wpr po 2020 roku, dopłaty bezpośrednie, stawki dopłat dla rolników, sejm

WPR po 2020 roku. Posłowie - z jednym wyjątkiem - wspierają rząd

Sejm przyjął w czwartek uchwałę w sprawie negocjacji dotyczącej wspólnej polityki rolnej UE po 2020 r. Ma ona pomóc rządowi w prowadzeniu rozmów z Komisją Europejską na temat kształtu przyszłej polityki rolnej i unijnych...

Ich przedstawiciele nalegają ponadto, by zachować bezpośrednie wsparcie dochodów dla aktywnych rolników, jako głównego źródła przychodów beneficjentów WPR. Płatności bezpośrednie, w szczególności jednolita płatność bezpośrednia, zapewniają bowiem rolnikom stabilizację i płynność finansową.

W opinii wnioskodawców trzeba zrobić wszystko, aby zasoby wspólnego finansowania nie były zastąpione przez współfinansowanie krajowe. O groźbie wdrożenia takiego rozwiązania mówi się już od jakiegoś czasu.

"W celu zapewnienia efektywności w alokacji zasobów WPR, zdecydowanie wnioskujemy, aby wzmocnić pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym. Dziś rolnicy są najsłabszą częścią łańcucha, chociaż ponoszą największe ryzyko" - przekonują izby.

Podkreślają także "potrzebę utrzymania i zwiększenia dobrowolnego wsparcia powiązanego z produkcją, które odgrywa zasadniczą rolę w utrzymaniu działalności rolniczej we wrażliwych sektorach. Dlatego ta płatność powinna zostać utrzymana i wsparta skutecznymi środkami finansowymi".

dopłaty bezpośrednie, arimr, zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich, wspólna polityka rolna

Rolnicy czekają na dopłaty. A pieniądze teraz są bardzo potrzebne

W tle dyskusji o przyszłym wsparciu w ramach Wspólnej Polityki Rolnej trwają bardziej "przyziemne" rozmowy. Rolnicy czekają bowiem na należne za ubiegły rok dopłaty bezpośrednie. Z internetowych wpisów wynika, że...

Wśród pozostałych wspólnych postulatów samorządów rolniczych można też znaleźć utrzymanie bezzwrotnego wsparcia inwestycyjnego, które jest kluczowym czynnikiem w rozpowszechnianiu innowacyjnych technologii. Zresztą rolnicy zawsze podkreślają, że tylko bezzwrotne wsparcie jest tym rzeczywistym (w przeciwieństwie do oferowanych pożyczek itp.).

Poza tym samorządy chcą zapewnienia specjalnego wsparcia dla "małych" rolników oraz wsparcia zmian pokoleniowych na wsi na wszystkich poziomach.

"Potwierdzamy znaczenie środków przyjaznych środowisku w ramach WPR, jako kluczowego elementu zrównoważonego rolnictwa i zarządzania zasobami naturalnymi. Jednak, aby osiągnąć cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, zalecamy, aby te środki były bardziej spójne w ramach obu filarów, mniej uciążliwe i bardziej elastyczne" - apelują na koniec izby rolnicze z siedmiu państw.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu