Umowa zbożowa zagrożona z powodu działań Rosji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
17-04-2023,14:55 Aktualizacja: 17-04-2023,14:58
A A A

Inicjatywa zbożowa dotycząca eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne jest zagrożona z powodu działań Rosji, która znów wstrzymała rejestrację statków transportujących tę żywność - oświadczyło w poniedziałek ministerstwo infrastruktury w Kijowie.

"Dziś, 17 kwietnia, strona rosyjska po raz drugi zablokowała inspekcje statków na wodach terytorialnych Turcji" - podało ministerstwo w komunikacie na Facebooku. Jak dodało, we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym, prowadzącym w ramach umowy zbożowej kontrole w Bosforze, strona rosyjska "w trybie jednostronnym wstrzymała rejestrację statków" zgłaszanych przez porty ukraińskie do planowanych inspekcji.

umowa zbożowa, imsport ziarna z Ukrainy, porty czarnomorskie, Recep Tayyip Erdogan

Umowa zbożowa przedłużona mimo oporu Kremla

Pomimo oporu Kremla przedłużono o kolejne cztery miesiące porozumienie umożliwiające Ukrainie eksport zboża z głównych portów Morza Czarnego - poinformowała agencja Reutera. O przedłużeniu umowy, która miała wygasnąć w sobotę,...

"Rosjanie tworzą swój własny plan inspekcji wybierając statki z kolejki według własnego uznania. Jest to całkowicie sprzeczne z warunkami inicjatywy zbożowej" - dodał resort. Zaznaczył, że stanowisko takie jest nie do zaakceptowania dla strony ukraińskiej.

W szczególności, jak głosi komunikat, Rosja od 14 kwietnia odmówiła zarejestrowania trzech statków czekających z ładunkiem w ukraińskim porcie Piwdennyj. "Jest to kolejną próbą dyktowania całemu światu swojej polityki i stwarzania zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego" - podkreśliło ministerstwo.

Zarzuciło przedstawicielom Rosji w centrum koordynacyjnym, że "usiłują ingerować w działalność portów ukraińskich i eksporterów" poprzez "narzucanie własnych kryteriów wyznaczania konkretnych statków, które będą brać udział w inicjatywie" zbożowej.

"W rezultacie już po raz drugi w ciągu dziewięciu miesięcy działalności inicjatywy zbożowej nie ustalono planu inspekcji, co doprowadziło do zmniejszenia, o 15-18 mln ton, wielkości eksportu ukraińskiej produkcji rolnej na rynki światowe" - ostrzegło ministerstwo. (https://tinyurl.com/38v36bc7)

Umowa zbożowa została wynegocjowana z Rosją i Ukrainą przez ONZ i Turcję w lipcu 2022 r., i odnowiona na kolejne 120 dni w listopadzie 2022 r., a potem w marcu br. Jej celem jest złagodzenie kryzysu żywnościowego wywołanego inwazją rosyjską na Ukrainie i związanym z tym wzrostem cen żywności. Od czasu podpisania umowy wyeksportowano ponad 24 milionów ton zbóż z Ukrainy. 

 

Poleć
Udostępnij