Wojciechowski: pomogłem polskim rolnikom w 200 procentach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2023,12:00 Aktualizacja: 04-04-2023,9:58
A A A

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę dzięki moim działaniom polscy rolnicy otrzymali 5 mld zł pomocy. Wykonałem swoje zadanie nie w stu, a w dwustu proc. - powiedział Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Polityk został m.in. zapytany przez dziennik o to, czy poda się do dymisji. - Dlaczego miałbym to zrobić? Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę dzięki moim działaniom polscy rolnicy otrzymali 5 mld zł pomocy. To była najpierw pomoc na dofinansowanie do nawozów. Z mojej inicjatywy doprowadzono w Komisji Europejskiej, by rolnictwo zostało włączone do systemu pomocy publicznej - odpowiedział.

import zbóż z Ukrainy, handel ziarnem, Janusz Wojciechowski

Komisarz poprze rząd w sprawie ograniczenia importu z Ukrainy

Rząd Polski powinien zdecydować, czy chce ograniczenia importu z Ukrainy. Jeśli będzie wyraźna wola polityczna, żeby taką decyzję podjąć, to będę ją popierał - oświadczył Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa. - Mamy do czynienia z...

Wskazał, że dzięki temu Polska miała możliwość udzielenia pomocy nawozowej w "bezprecedensowej skali" - 836 mln euro. - Żaden inny kraj tego nie zrobił, nie miał zgody na taką pomoc. I teraz pomoc zbożowa - 126 mln euro to jest 600 mln zł na dopłaty do cen zbóż. Poza tym doprowadziłem do dwukrotnego użycia rezerwy kryzysowej dla rolników - podkreślił Wojciechowski.

- Po raz pierwszy w historii zdarzyło się, że UE uruchomiła tak zwaną rolną rezerwę kryzysową. Polska dostała z niej najpierw 44 mln euro dla producentów jabłek i hodowców trzody. Następnie – to są już ostatnie dni - 56 mln euro dla trzech krajów w Unii. Polska otrzymała z tego tytułu prawie 30 mln euro, z możliwością podwójnego finansowania, czyli z funduszy krajowych - podał komisarz w rozmowie z "Rz".

Zapowiedział przy tym, że kolejna transza pomocy jest w przygotowaniu i prawdopodobnie będzie dla pięciu krajów: Polski, Rumunii, Węgier, Bułgarii i Słowacji. - Z tej puli prawdopodobnie, według metodologii, którą zaproponowałem, Polska otrzymałaby jeszcze 32 mln euro, również z możliwością podwójnego finansowania. To bezprecedensowa pomoc - ocenił.

- Wykonałem swoje zadanie nie w stu, a w dwustu procentach. Uzyskałem więcej, niż to się wydawało możliwe na początku całego kryzysu. Polska jako pierwsza miała zatwierdzony krajowy plan strategiczny dla wspólnej polityki rolnej. Była wśród siedmiu krajów z pierwszym zatwierdzonym planem. 25 mld euro na 5 lat dla polskich rolników w ramach normalnej wspólnej polityki rolnej. Jeszcze 2,3 mld euro dla rolników w KPO - wcześniej czy później te fundusze do Polski przecież trafią. Więc, choć nie mnie tu oceniać, moje działania były ogromne - stwierdził Janusz Wojciechowski.
 

Poleć
Udostępnij