Wojciechowski: zamiast ugorowania uprawa roślin motylkowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-02-2024,10:35 Aktualizacja: 02-02-2024,11:29
A A A

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa poinformował, że Komisja Europejska zaakceptowała francuski pomysł dotyczący rozwiązania obowiązku przeznaczenia 4% gruntów na ugorowanie.

Komisarz przypomniał, że jeszcze w pracach nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej udało się obniżyć obowiązek ugorowania z 10 do 4%. Ponadto został on dwukrotnie zawieszony w 2022 i 2023 roku.

– W 2024 roku już mogę oficjalnie zakomunikować, że będzie od niego odstępstwo. Przeszła propozycja francuska, czyli zamiana ugorowania na rośliny motylkowe. Rolnicy mogą te 4% gruntów przeznaczyć na ich uprawę – powiedział Janusz Wojciechowski podczas X Forum Sektora Wołowiny, które odbywa się w Warszawie.

hodowcy zwierząt, bydło, drób, trzoda chlewna, salmonelloza, ubezpieczenie, produkcja zwierzęca, ARiMR,

Hodowcy mogą otrzymać zwrot części kosztów ubezpieczenia zwierząt

Producenci rolni, którzy ubezpieczyli drób, bydło lub świnie od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą, do 15 marca mogą składać wnioski o dofinansowanie. Wsparcie realizowane jest w ramach działania...

Komisarz powiedział, że optował on za całkowitym zawieszeniem kar dla rolników, co jego zdaniem było propozycją nieco dalej idącą od francuskiej.

– Przeznaczanie 4% gruntów pod uprawę roślin motylkowych jest szczególnie przydatne dla hodowców bydła – mówił Wojciechowski.

Komisarz podkreślił również, że trwają prace nad zmniejszeniem biurokracji w UE.

– Musimy uprościć wymagania dla rolników. To jest kwestia bardziej interpretacji niż nowych przepisów. Stawiamy na zaufanie. Oświadczenie i deklaracja, że np. hodowca pastwiskuje zwierzęta, powinno wystarczyć. Wystarczy zaufać – mówił komisarz Wojciechowski dodając:

– Oczywiście są rygory i ktoś, kto złoży taką deklarację powinien być świadomy odpowiedzialności, ponieważ będą kontrole. Jednak podkreślam raz jeszcze, zaufanie i zniesienie biurokracji to podstawowa rzecz. Dlatego przejrzymy regulacje i to co może zostać zastąpione prostą deklaracją rolnika, zostanie wprowadzone w życie.

Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)






 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu