WPR po 2020 roku. Posłowie - z jednym wyjątkiem - wspierają rząd

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-02-2018,13:00 Aktualizacja: 08-02-2018,13:15
A A A

Sejm przyjął w czwartek uchwałę w sprawie negocjacji dotyczącej wspólnej polityki rolnej UE po 2020 r. Ma ona pomóc rządowi w prowadzeniu rozmów z Komisją Europejską na temat kształtu przyszłej polityki rolnej i unijnych funduszy rolnych dla Polski.

Za przyjęciem uchwały głosowało 428 posłów, przeciw był jeden, nikt się nie wstrzymał. Sejm w głosowaniu odrzucił poprawkę PSL, która zobowiązywała rząd RP do "podwojenia unijnych dopłat bezpośrednich dla polskich rolników". Projekt uchwały przygotowali posłowie PiS.

Krzysztof Jurgiel, Targi Gruene Woche, berlin, niemcy, Vytenis Andriukaitis, Phil Hogan

Minister gościł w Berlinie. Walka z ASF i WPR zdominowały rozmowy

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa spotkał się w Berlinie z unijnymi komisarzami ds. zdrowia oraz ds. rolnictwa - Vytenisem Andriukaitisem i Philem Hoganem. Rozmowy dotyczyły m.in. problemu afrykańskiego pomoru świń - poinformował resort...

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uważa, że kluczowe dla realizacji priorytetów stawianych przed przyszłą wspólną polityką rolną jest zapewnienie silnego i w pełni wspólnotowego finansowania tej polityki z budżetu Unii" - czytamy w uchwale.

Zdaniem Sejmu proponowane "zmiany sposobu finansowania płatności bezpośrednich, polegające na wprowadzeniu współfinansowania z budżetów krajowych poważnie zagrożą równym warunkom konkurencji".

"Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej domaga się zapewnienia równych warunków konkurowania na jednolitym rynku rolno-żywnościowym. Dla realizacji tego celu konieczne jest między innymi odejście od historycznych kryteriów podziału środków na płatności bezpośrednie poprzez ostateczne zakończenie procesu wyrównania poziomu płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi" - napisano w uchwale.

Sejm opowiedział się także za "aktywną polityką na rzecz stabilizacji rynków rolnych", za "wzmacnianiem siły przetargowej producentów rolnych i przetwórców w łańcuchu rynkowym, oraz wprowadzania bardziej skutecznych instrumentów zarządzania ryzykiem produkcyjnym i cenowym".

Posłowie wyrazili w uchwale "przekonanie, że wspólna polityka rolna powinna w większym stopniu wspierać dochody małych i średnich rodzinnych gospodarstw rolnych". Podobną uchwałę dotyczącą WPR w latach 2014-2020 Sejm przyjął w 2012 r. Uchwala podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu