Czarny rok dla rolnictwa. Anomalia pogodowe zdziesiątkowały uprawy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Sylwia Wysocka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-11-2017,10:35 Aktualizacja: 13-11-2017,10:58
A A A

To był czarny rok we Włoszech dla wina, oliwy i miodu - taki bilans przedstawili rolnicy podkreślając, że znaczny spadek produkcji to przede wszystkim rezultat letnich anomalii pogodowych - przede wszystkim wielotygodniowej suszy.

Miodu w ulach jest o połowę mniej, a tegoroczna produkcja jest jedną z najniższych w ciągu 35 lat. O jedną czwartą niższa będzie produkcja wina, zaś winobranie było jednym z najskromniejszych w powojennej historii kraju. Produkcja wina będzie niższa o 26 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Z kolei oliwy będzie mniej o 11 proc. - ogłosił związek rolników Coldiretti w zaprezentowanej analizie.

produkcja wina, wino novello, włochy, winiarstwo, zbiory winogron

Tegoroczne wino już trafiło na stoły

Młode tegoroczne włoskie wino Novello dotarło już do sklepów, winiarni i na stoły. Dzięki intensywnemu, nasyconemu owocami zapachowi rozbudza nostalgię za latem i zarazem stanowi zapowiedź tego, jakie będzie "dorosłe" wino w...

Z powodu suszy ucierpiały też jabłonie. Zbiory tych owoców są niższe o prawie jedną czwartą. W ich "zagłębiu" w Trydencie na północy kraju zebrano o 60 proc. mniej owoców.

Rolnicza organizacja ostrzega, że innym skutkiem niższych zbiorów i produkcji, będzie zwiększony zalew produktów importowanych, sprzedawanych jako włoskie.

Dlatego eksperci apelują do konsumentów we Włoszech, by uważnie czytali etykietki z informacją o kraju pochodzenia artykułu. Dotyczy to przede wszystkim oliwy bowiem w sektorze produkcji i sprzedaży często dochodzi do oszustw, polegających na sprzedaży oliwy importowanej, często gorszej jakości, jako włoskiej, najlepszej i z pierwszego tłoczenia.

Ten rok jest też trudny dla miłośników i zbieraczy grzybów. Grzyby w tym roku także nie obrodziły - jest ich mniej niż zazwyczaj. Z kolei ceny białych trufli z Piemontu wzrosły do rekordowej wysokości 6 tysięcy euro za kilogram.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu