Bruksela proponuje zbyt mało, by pomóc rolnikom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
09-09-2015,11:10 Aktualizacja: 09-09-2015,13:05
A A A

Marek Sawicki uważa, że propozycje Komisji Europejskiej, które mają wesprzeć producentów rolnych są niewystarczające. Zdaniem ministra to podstawa do dalszych rozmów.   

Podczas posiedzenia Rady ds. Rolnictwa w Brukseli unijni ministrowie pracowali nad rozwiązaniami, które należy wprowadzić, aby poprawić trudną sytuację na niektórych rynkach rolnych.

Komisja Europejska zaproponowała ostatecznie pakiet pomocowy, który ma poprawić płynność finansową rolników, stabilność rynków oraz funkcjonowanie łańcucha dostaw. Na jego realizację przewidziano 500 mln euro, które będą pochodziły z tzw. marginesu budżetowego.

marek sawicki, ministrowie rolnictwa, komisja europejska

Bruksela przeznaczy 500 milionów euro na wsparcie dla rolników

Komisja Europejska poinformowała, że przeznaczy 500 mln euro na wsparcie dla producentów zmagających się z trudną sytuacją na rynkach rolnych. Przywrócony ma być program dopłat do przechowywania wieprzowiny, a także zwiększona...

Jak podaje na swojej stronie internetowej ministerstwo rolnictwa rynek będzie stabilizowany m.in. przez:

  • instrument prywatnego przechowywania wieprzowiny
  • dodatkowe środki na działania promocyjne
  • wzmocnienie Obserwatorium Rynku Mleka
  • znoszenie barier pozataryfowych oraz otwieranie rynków państw trzecich

W ramach prywatnego przechowywania wieprzowiny zostanie zwiększone wsparcie. Komisja Europejska uważa bowiem, że ten instrument jest bardziej skuteczny niż podniesienie cen interwencyjnych, dlatego zaproponowano wyższe stawki i dłuższy okres przechowywania mięsa.

Polska delegacja w Brukseli poinformowała, że panująca u nas susza dotknęła 14 grup roślin uprawnych i objęła cały kraj. Jednym z najbardziej dotkniętych gatunków jest kukurydza, której około 70 proc. przeznaczonej na kiszonki, już się nie nadaje do użycia. Zwróciła ponadto uwagę, że za ostatnie dwa lata kwotowe polscy rolnicy do budżetu UE wniosą prawie 210 mln euro w związku z opłatami za nadprodukcję surowca.

- Zaproponowany pakiet z budżetem 500 mln euro jest niewystarczający. Ale jest to propozycja, nad która warto dyskutować. Najważniejsze jest teraz szybkie uruchomienie środków, jednak konieczna jest dalsza rozmowa dotycząca szczegółów pomocy - uważa Marek Sawicki.

- Środki powinny być przeznaczone nie tylko dla sektora mleczarskiego, lecz także dla wieprzowiny. W kryteriach kwalifikujących do wsparcia powinien znaleźć się również czynnik suszy, gdyż ma negatywny wpływ na wszystkie rynki - przekonywał szef resortu rolnictwa.  

Bruksela do 10 września ma przedstawić kryteria podziału pieniędzy na koperty krajowe i harmonogram wdrożenia pakietu. Później sprawą zajmą się eksperci, a jeżeli będzie potrzeba to szczegóły zostaną omówione 15 września podczas nieformalnej Rady ds. Rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu