Bruksela przeznaczy 500 milionów euro na wsparcie dla rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Z Brukseli Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-09-2015,8:05 Aktualizacja: 08-09-2015,8:39
A A A

Komisja Europejska poinformowała, że przeznaczy 500 mln euro na wsparcie dla producentów zmagających się z trudną sytuacją na rynkach rolnych. Przywrócony ma być program dopłat do przechowywania wieprzowiny, a także zwiększona elastyczność dotycząca płatności.

To efekt nadzwyczajnego spotkania ministrów rolnictwa państw UE, którzy zjechali do Brukseli, by rozmawiać o sytuacji z jaką mierzą się producenci mleka i wieprzowiny. KE nie przewiduje natomiast specyficznych działań dla żadnego z krajów członkowskich. Polska oczekiwała wsparcia w związku z suszą jaka wystąpiła na terenie naszego kraju.

protest rolników w brukseli, marek sawicki, phil hogan

Ciągniki zablokowały dzielnicę UE. Rolnicy protestują w Brukseli

Tysiące rolników, głównie producentów wieprzowiny i mleka, protestuje w poniedziałek w Brukseli, domagając się interwencji na rynku w celu podniesienia cen. Rolnicy blokują główne instytucje europejskie ciągnikami. Na...

- 500 mln euro to prawdziwe pieniądze. One powinny pomóc rolnikom prowadzić produkcję żywności w zrównoważony sposób - podkreślił na konferencji prasowej Jyrki Katainen, wiceszef KE.

Bruksela chce ułatwić krajom członkowskim wcześniejszą wypłatę płatności bezpośrednich dla rolników. Aby ustabilizować sytuację na rynkach wieprzowiny i mleka w proszku rolnicy mają otrzymywać dopłaty do przechowywania swoich produktów.

Już wcześniej narzędzia te pozwalały "zdjąć" z rynku nadprodukcję i pomóc w podniesieniu cen. Ponadto KE zamierza przeznaczyć środki na promocje produktów nabiałowych oraz wieprzowiny aby pomóc rolnikom w zdobywaniu nowych rynków.

Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa (Katainen zastępował go w poniedziałek ze względu na chorobę) ma również starać się o otwarcie rynków krajów trzecich na unijne produkty.

Powołana ma zostać też "grupa wysokiego szczebla", która ma się zająć problemami występującymi w łańcuchu dostaw produktów rolnych. Brytyjscy producenci mleka narzekali, że supermarkety oferują im niższe ceny niż koszty produkcji.
phil hogan, komisja europejska, pomoc dla rolników

Bruksela pomoże rolnikom? Decyzja być może 7 września

Służby Komisji Europejskiej analizują polski wniosek o pomoc dla rolników w związku z suszą. Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa zapowiedział, że ewentualne decyzje mogą zapaść 7 września, podczas spotkania ministrów. - Nie...

Katainen mówił, że do określenia pozostaje jeszcze podział środków między państwa członkowskie. - Nie potwierdziliśmy konkretnych liczb, jeśli chodzi o rozmiar kopert narodowych. Teraz rozmawiamy o kwocie 500 mln euro, znaczna część z tych środków będzie przydzielona do kopert narodowych - podkreślił wiceszef KE.

Jak dodał, komisja będzie teraz pracowała nad kluczem dystrybucji tych środków, zachęcając jednocześnie kraje członkowskie do opracowania narzędzi, mających jak najlepiej służyć rolnikom. Do ustalenia są też szczegóły dotyczące programu dopłat do prywatnego przechowywania produktów rolnych.

W przyszłym tygodniu ma się odbyć kolejne spotkanie ministrów rolnictwa, a jeszcze w piątek spotkanie w ramach grupy roboczej, która będzie określała potrzeby konkretnych państw członkowskich.

Marek Sawicki, minister rolnictwa ocenił, że rezultat spotkania "jest mizerny", bo nie będzie pomocy skierowanej konkretnie dla polskich rolników cierpiących w wyniku suszy.

- Kilkanaście państw biorących udział w dyskusji poparło mój wniosek koniecznego wsparcia dla Polski i Rumunii w tym zakresie, natomiast wygląda na to, że będzie to się mieściło w tej łącznej puli środków 500 mln euro, jakie KE chce przeznaczyć na stabilizację na rynku mleka i wieprzowiny - powiedział po spotkaniu minister.

Dodał jednak, że przy podziale środków może być uwzględniania specyficzna sytuacja polskich producentów.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!