Bruksela chce pomóc producentom rolnym zdobywać nowe rynki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-02-2016,9:50 Aktualizacja: 05-02-2016,10:22
A A A

Komisja Europejska wystosowała zaproszenie do składania wniosków na promocję produktów rolno-spożywczych. W ramach programu, którego budżet wynosi w tym roku 111 mln euro, chce pomagać producentom zdobywać nowe rynki zbytu.

W ramach 111 mln euro, które w tym roku planuje wydać Bruksela 30 mln euro przeznaczonych ma być na wsparcie promocji produktów z mięsa wieprzowego i sektora mleczarskiego. Producenci z tych sektorów szczególnie cierpią w wyniku spadających cen.

Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa udaje się w przyszłym tygodniu do Kolumbii i Meksyku wraz z kilkudziesięcioosobową grupą przedsiębiorców, aby pomóc im w zdobywaniu nowych kontraktów.

prywatne przechowywanie mleka w proszku, prywatne przechowywanie mleka masła, phil hogan

Bruksela przedłuża pomoc dla sektora mleczarskiego

Program dopłat do przechowywania mleka w proszku i masła został przedłużony do 30 września 2016 r. - poinformowała Komisja Europejska. Państwa UE zaakceptowały propozycję Brukseli w tej sprawie. Z programu korzystają także polscy producenci....

Z Polski zabiera ze sobą przedstawiciela Lactimy - producenta wyrobów mleczarskich, serków topionych i twarogowych oraz masła, a także reprezentanta związku hodowców trzody chlewnej.

- To początek naszej ofensywy dyplomatycznej, będziemy się interesować różnymi nowymi rynkami w 2016 roku - powiedział Hogan. W kwietniu komisarz UE chce się udać do Chin i Japonii, a później do Wietnamu i Indonezji.

- Zamierzamy otworzyć nowe możliwości rynkowe dla producentów jabłek i gruszek w USA. Przedstawię prezentację w ich imieniu podczas wizyty w Kolumbii i Meksyku - zapowiedział Hogan. Polscy przedsiębiorcy stale poszukują nowych możliwości eksportu jabłek ze względu na zamknięcie ważnego dla nich rynku rosyjskiego.

Obrót ponad 40 przedsiębiorstw, których przedstawiciele będą w przyszłotygodniowej misji gospodarczej wraz z Hoganem wynosi mniej więcej tyle ile PKB Finlandii. UE ma umowy o wolnym handlu zarówno z Meksykiem jak i Kolumbią, jednak zdaniem KE są one przestarzałe dlatego należy rozmawiać o ich przeglądzie.

Komisarz wskazał również na potencjał jaki może się wiązać ze zniesieniem sankcji wobec Iranu i otwarciem tamtejszego rynku na produkty z UE.

Działania KE mają złagodzić wpływ rosyjskiego embarga, które odczuło większość europejskich firm, szczególnie działających na rynkach owoców, warzyw oraz nabiału.

Poleć
Udostępnij