Żywność będzie szybciej drożała

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Credit Agricole (em) | redakcja@agropolska.pl
14-01-2019,8:10 Aktualizacja: 14-01-2019,8:22
A A A

W ubiegłym roku wyraźnie spowolniło tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych. Według wyliczeń ekspertów w skali roku spadło z 4,3 do 2,6 proc. A jak będzie teraz?

Analitycy Credit Agricole Bank Polska S.A. oczekują, że na zwiększenie dynamiki cen żywności oddziaływać będzie m.in. wzrost w kategorii "pieczywo i produkty zbożowe", która wiosną może ukształtować się na poziomie ok. 7 proc.

zbiory zbóż, produkcja zbóż, ceny zbóż, ceny rzepaku, gus

GUS tnie szacunek zbiorów zbóż w Polsce

Główny Urząd Statystyczny skorygował w dół poprzedni szacunek spadku produkcji zbóż podstawowych z mieszankami w Polsce z 16 do 18 proc. Według aktualnych prognoz produkcja ma wynieść 22,8 mln t. Największe zmiany dotyczą...

Przyspieszeniu wzrostu stawek w tej kategorii będą sprzyjać drogie zboża. To efekt ubiegłorocznej suszy w Europie i rosnących kosztów pracy. W drugiej połowie br. dynamika cen będzie powoli ma obniżać się z uwagi na prognozowany spadek stawek zbóż, a także efekty wysokiej bazy sprzed roku.

W całym roku dynamika cen w kategorii "pieczywo i produkty zbożowe" pójdzie w górę z 3,9 do 5,9 proc.

Do wzrostu inflacji stawek żywności przyczyni się także wyższa dynamika stawek warzyw (7,7 proc. w 2019 r. wobec 4,8 proc. w 2018 r.). Będzie to przede wszystkim wynik niskich ubiegłorocznych zbiorów związanych z suszą, które w połączeniu z efektami niskiej bazy sprzed roku będą podbijać wzrost cen w pierwszej połowie roku. Później stawki nie mają już tak szybko rosnąć.

Czynnikiem sprzyjającym wzrostowi inflacji cen żywności w 2019 r. będzie także nieznacznie wyższa dynamika stawek mięsa (2,3 proc. wobec 1,8 w 2018 r.). Złoży się na to stabilizacja dynamiki cen mięsa wieprzowego oraz kontynuacja wzrostu dynamiki cen mięsa drobiowego. Głównym czynnikiem ryzyka dla prognozy jest dalsze rozprzestrzenianie się ASF na świecie.

zboża, ceny, agrobiznes

Spadły ceny skupu podstawowych produktów rolnych

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego, w listopadzie spadły o 0,6 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do miesiąca poprzedniego...

Gdy wirus pojawią się w kolejnych krajach Europy Zachodniej ograniczenia eksportowe wpłyną na nadpodaż wieprzowiny w UE i doprowadzą do spadków cen. Z kolei ewentualny wyraźny spadek produkcji wieprzowiny w Chinach związany z ASF może przyczynić się do wzrostu stawek na świecie.

Do podwyżek cen żywności może przyczynić się także wyższa dynamika stawek cukru. Choć na światowym rynku nadal utrzymuje się jego nadpodaż, a ceny po przejściowym wzroście pod koniec 2018 r. zaczęły lecieć w dół, to efekty niskiej bazy sprzed roku będą oddziaływać w kierunku zwiększenia dynamiki stawek.

Czynnikiem ograniczającym wzrost inflacji stawek żywności będzie natomiast dalszy spadek dynamiki w kategoriach "oleje i tłuszcze" (1,3 proc. w 2019 r. wobec 7,4 proc. w 2018 r.) oraz "mleko, sery i jaja" (1,3 wobec 5,5 proc.).

Uwzględniając perspektywy cenowe na poszczególnych rynkach rolnych analitycy Credit Agricole Bank Polska S.A. prognozują, że inflacja cen żywności w Polsce zwiększy się w 2019 r. do 2,7 proc. wobec 2,6 proc. w 2018 r.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu