Przetwórnie pilnie poszukują pszenicy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (bea) | redakcja@agropolska.pl
21-07-2015,7:05 Aktualizacja: 21-07-2015,7:22
A A A

Zakłady przetwórcze poszukują krajowej pszenicy i kukurydzy z ubiegłorocznych zbiorów. Podaż ziarna jest niewielka, co ma wpływ na wzrost cen, jak informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

Przetwórnie (młyny, firmy handlowe, mieszalnie pasz) starają się kupić przede wszystkim ziarno z niską zawartością mikotoksyn (toksycznych substancji wytwarzanych przez grzyby), czyli z tzw. niskim DON-em. Jednak podaż pszenicy jest niewielka. Więcej ofert sprzedaży notuje się w przypadku kukurydzy, ale często jest to ziarno mające dużo mikotoksyn, na które trudno znaleźć odbiorców.

Niektóre przetwórnie znajdujące się na południowym-wschodzie i centrum kraju zakupiły partie pszenicy konsumpcyjnej i paszowej z tegorocznych zbiorów na Słowacji, ale obecnie import z tego kierunku osłabł.

Za pszenicę konsumpcyjną ze zbiorów 2014 r. w połowie ubiegłego tygodnia przetwórnie oferowały cenę 730-760 zł za tonę w zależności od regionu kraju, a za pszenicę paszową 700-750 zł/t. Za żyto płacono 470-540 zł/t, za pszenżyto 580-600 zł/t, jęczmień paszowy 550-580 zł/t, kukurydzę 600-660 zł/t.

kukurydza_notowania_ceny_gielda_euronext

Notowania zbóż wciąż spadają na Euronext

Notowania pszenicy i kukurydzy na Euronext w dalszym ciągu zniżkowały w tym tygodniu, jak podaje raport FAMMU/FAPA. Ceny pszenicy w kontrakcie wrześniowym wyniosły 194,5 EUR/tonę, tj. o 1,1% mniej w porównaniu do końca poprzedniego tygodnia....

Małe żniwa ruszyły

W kraju trwają "małe żniwa" tj. zbiory jęczmienia ozimego i rzepaku ozimego. Opady deszczu i burze, które wystąpiły w ostatnich dniach, spowolniły prace żniwne. Na południu kraju jęczmień ozimy zebrano już z ponad 50 proc. areału uprawy. Według Izby, lokalnie, szczególnie na południu kraju, jakość ziarna jest słaba. Notuje się spore zróżnicowanie plonów, w zależności od regionu kraju.

Obroty tegorocznym ziarnem jęczmienia są na razie niewielkie. Rolnicy nie akceptują cen oferowanych za to zboże przez przetwórców i firmy handlowe, i wstrzymują się ze sprzedażą.

W zależności od regionu kraju i jakości, oferowana cena to 530-570 zł/t za krajowy jęczmień z dostawą. Najniższe ceny tego zboża notuje się na południu, a najwyższe na północy kraju.

Wielu krajowych przetwórców nadal nie podaje proponowanych cen skupu zbóż ze zbiorów 2015, czekając na rozpoczęcie żniw.

Orientacyjne ceny oferowane przez eksporterów za pszenicę z tegorocznych zbiorów wynoszą 765-770 zł/t z dostawą w sierpniu-wrześniu, żyta 570 zł/t, rzepaku 1590 zł/t z dostawą we wrześniu.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu