Produkcja coraz mniej opłacalna, rolnicy boją się o przyszłość

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-07-2016,14:10 Aktualizacja: 19-07-2016,14:43
A A A

45 proc. polskich rolników spodziewa się obniżenia opłacalności prowadzonej produkcji, co oznacza dla nich niepewność i mniejsze od spodziewanych zyski z płodów rolnych.

To sprawia, że rolnicy (aż 44 proc.) nie zamierzają inwestować w tym roku - takie wnioski wynikają z badania "Kondycja polskiego rolnictwa", przygotowanego przez firmę badawczą Martin&Jacob, na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas.

- W ciągu ostatnich sześciu miesięcy ponad połowa rolników (51 proc.) zanotowała niższą opłacalność ze sprzedaży produktów rolnych. Na pogorszenie nastrojów inwestycyjnych rolników wpływ miało opóźnienie w wypłatach płatności bezpośrednich (31 proc.) - mówi Aneta Uss-Lik, ekspert z firmy badawczej Martin&Jacob. - Co ciekawe, tylko co czwarty rolnik wskazał zmiany w ustawie o obrocie ziemią jako czynnik wpływający na kondycję gospodarstwa rolnego - dodała Uss-Lik.

mleko, produkcja, Komisja Europejska, Unia Europejska, rolnictwo

500 mln euro pomocy dla rolników

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek wart 500 mln euro pakiet pomocowy mający poprawić sytuację rolników dotkniętych kryzysem, zwłaszcza na rynku mleka. Środki te mają wspierać m.in. farmerów, którzy zobowiążą się do...
Niekorzystne zmiany na przestrzeni ostatniego półrocza odczuło 36 proc. rolników,  jednocześnie 31 proc. nie zauważyło żadnych zmian. Aż 44 proc. nie planuje realizacji inwestycji.

- Wyniki badania potwierdzają nasze obserwacje dotyczące inwestycji dokonywanych przez rolników. Nie są one podejmowane pod wpływem chwili czy impulsu, lecz poprzedzone kompleksową analizą aktualnej sytuacji ekonomicznej, zarówno własnego gospodarstwa, jak i otoczenia. To świadczy o doświadczeniu i dojrzałości naszych klientów - tłumaczy Bartosz Urbaniak, członek zarządu BGŻ BNP Paribas odpowiedzialny za obszar MŚP i Agro.

Rolnicy, jako szanse na poprawę swojej sytuacji i rozpoczęcie inwestycji wskazują  m.in. przygotowanie programów rządowych (50 proc.), polepszenie koniunktury w gospodarstwie (34 proc.), wprowadzenie atrakcyjnego finansowania inwestycji (20 proc.) oraz pojawienie się innowacyjnego pomysłu na zmiany w gospodarstwach (22 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone od 23 czerwca do 1 lipca 2016 r. Wzięło w nim udział 574 gospodarstw rolnych o areale powyżej 5 hektarów. Badanie zostało zrealizowane w panelu internetowym dedykowanym rolnikom Agrinet24 metodą CAWI.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu