Mniej ziemniaków, wyższe ceny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PKO Bank Polski, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-09-2018,15:10 Aktualizacja: 03-09-2018,15:15
A A A

Produkcja ziemniaków w UE będzie znacznie niższa niż rok wcześniej. Bruksela prognozuje, że przeciętny plon obniży się o 12 proc. w skali roku. A jeszcze w lipcu spadek ten określano na ok. 6 proc.

Największego spadku (aż o 25 proc.) plonowania można spodziewać się w Niemczech, które są największym producentem ziemniaków we Wspólnocie. Przy nieznacznej obniżce areału upraw zbiory bulw w kraju mogą być najniższe od 1990 roku - informują analitycy PKO Banku Polskiego.

ziemniaki, przyczepa, ciągnik

Ochrona ziemniaka przed zarazą i alternariozą

Zgodnie, z obowiązującymi od 1 stycznia 2014 roku przepisami o integrowanej ochronie przed agrofagami, do zwalczania zarówno alternariozy, jak i zarazy ziemniaka należy wykorzystywać wszystkie dostępne metody ochrony, a więc agrotechniczną,...

W Belgii i Holandii - zdaniem ekspertów KE - plony polecą natomiast w dół o 12 proc.  

Na znaczny spadek produkcji w Europie zachodniej i północnej zwraca również uwagę związek producentów ziemniaka z Europy północnej i zachodniej.

Jego przedstawiciele straty w uprawach w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii szacują łącznie na 15-25 proc.

Spadek produkcji w głównych regionach upraw oraz lokalnie (według Brukseli plony w Polsce będą niższe o 9,4 proc.) będą miały przełożenie na wzrost cen ziemniaków w drugiej połowie bieżącego roku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Czwartek, 15 listopada Godz:
Imieniny: Alberta, Leopolda