Jest lepiej, ale tylko pozornie. Rolnicy mają mnóstwo obaw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-09-2019,13:20 Aktualizacja: 23-09-2019,13:26
A A A

W trzecim kwartale 2019 r. koniunktura w polskim rolnictwie ponownie poprawiła się, choć poprawa jest mniejsza niż w drugim kwartale - informuje Kolegium Analiz Ekonomicznych Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGAGR) wzrosła o 4,8 punktu, z poziomu -3,8 pkt do 1,0 pkt (przed kwartałem wzrost wyniósł 8,1 pkt).

susza rolnicza, pomoc suszowa, krajowa rada Izb Rolniczych, pomoc de minimis

Rolniczy samorząd obawia się o pomoc suszową

Według Krajowej Rady Izb Rolniczych zmiany w przepisach budzą niepokój, że poszkodowani przez tegoroczną suszę producenci rolni nie otrzymają pomocy na ubiegłorocznym poziomie. KRIR wystosowała do premiera sprzeciw w związku z...

Poprawa koniunktury jest skutkiem wzrostu przychodów pieniężnych gospodarstw rolnych (mniejszego od spodziewanego kwartał temu). Wartość wskaźnika wyrównanych przychodów, składowej IRGAGR, zwiększyła się o 8,2 pkt (o 9,2 pkt w II kwartale), z wysokości -11 pkt do -2,8 pkt. - wylicza Anna Jacygrad z Kolegium Analiz Ekonomicznych.

Pogorszyły się natomiast nastrojów rolników; wartość mierzącego je wskaźnika zaufania, drugiej ze składowych ogólnego wskaźnika koniunktury, obniżyła się o 2,0 punkty i wynosi 8,5 pkt.

Po raz pierwszy od 2,5 roku zarówno wskaźnik koniunktury, jak i wskaźniki cząstkowe są wyższe niż rok wcześniej. Wskaźnik IRGAGR przebił linię trendu, co zwykle oznacza, że jego wzrost będzie kontynuowany, lecz w niższym tempie.

susza rolnicza, grad, deszcz nawalny, wiosnne przymrozki, straty w uprawach, wsparcie dla rolników

3 października ma ruszyć pomoc suszowa

ARiMR uruchomi pomoc dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Rekompensaty pochodzić będą z budżetu krajowego. Planowany termin rozpoczęcia...

Linia składnika cyklicznego na rysunku wyżej wypłaszczyła się, co może wskazywać, iż trwająca od III kwartału 2017 r. tendencja spadkowa wskaźnika koniunktury dobiegła końca.

"Jednak poprawa koniunktury w III kwartale br. ma wyraźnie charakter zmiany sezonowej, jest bowiem słabsza niż zwykle o tej porze roku. Wprawdzie rolnicy spodziewają się poprawy swojej sytuacji finansowej w kolejnym kwartale, a wartości głównych sald odpowiedzi na pytania ankiety badania koniunktury rolnej wzrosły zarówno w skali kwartału jak i roku, to, biorąc wszystkie te okoliczności pod uwagę, a nadto fakt, iż w czwartym kwartale roku natężenie aktywności rolniczej zwykle ulega spadkowi z uwagi na warunki klimatyczne, najbliższe perspektywy rozwojowe w rolnictwie trudno oceniać optymistycznie" - czytamy w podsumowaniu opracowania.

Badanie przeprowadzono w lipcu i sierpniu na próbie 2045 gospodarstw rolnych.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej