Branża apeluje do polityków o poparcie projektu ustawy o OZE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
24-04-2018,13:50 Aktualizacja: 24-04-2018,14:36
A A A

Organizacje branżowe reprezentujące sektor odnawialnych źródeł energii apelują do posłów i senatorów o poparcie zaproponowanych przez rząd zmian w ustawie o OZE. Jutro prace nad projektem nowelizacji rozpocznie sejmowa Komisja Energii i Skarbu Państwa.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o OZE, którego pierwsze czytanie odbędzie się jutro, zawiera szereg rozwiązań korzystnych dla bieżącego i przyszłego funkcjonowania branży energetyki odnawialnej w Polsce. 

nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, ustawa o oze, oze, ministerstwo energii, energia wiatrowa

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii i niektórych innych ustaw. Nowe regulacje mają przyczynić się m.in. do efektywniejszego wykorzystania OZE i większego wykorzystania...

- Nowelizacja ustawy będzie szansą na uwolnienie olbrzymiego potencjału OZE, dlatego tak ważne jest, żeby proponowane w projekcie zapisy zostały przyjęte przez Sejm i Senat - mówi Daria Kulczycka, dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan.

Na początku kwietnia organizacje branżowe reprezentujące wszystkie OZE wystosowały do parlamentarzystów list, w którym zaapelowały o poparcie proponowanych przez rząd zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii i innych ustawach (m.in. tzw. odległościowej). Wskazują w nim, że planowana nowelizacja pozwoli na korektę przepisów, które przyczyniły się do kryzysu sektora OZE w Polsce w ostatnich latach.

Zdaniem sygnatariuszy listu, brak nowych mocy OZE to zaprzepaszczenie szansy na produkcję „zielonej energii”, która nie wiąże się ze szkodliwymi dla zdrowia emisjami do atmosfery. Przedstawiciele branży OZE argumentują, że zła jakość powietrza i występujący, zwłaszcza w sezonie grzewczym smog, to nie tylko uciążliwość, ale realne zagrożenie dla zdrowia obywateli przekładające się na liczone w miliardach złotych wydatki na leczenie. 

energia wiatrowa, oze, energia elektryczna, biogazownie rolnicze

Energetyka wiatrowa w kryzysie. Większość instalacji notuje straty

Na początku stycznia doszło do pierwszego od lat bankructwa farmy wiatrowej w Polsce. Sytuacja tego sektora jest bardzo zła, głównie ze względu na drastyczny spadek cen zielonych certyfikatów i dodatkowy podatek, nałożony w ramach...

W ocenie przedstawicieli branży OZE szansą na lepszej jakości powietrze, a tym samym poprawę zdrowia i samopoczucia Polaków, jest rozwój odnawialnych źródeł energii. Dlatego pod listem poparcia zamieszczonym na stronie internetowej popieramoze.pl, który branża OZE skierowała do posłów i senatorów, podpisać się może także każdy obywatel.

- Polacy oczekują wsparcia dla czystej energii ze źródeł odnawialnych. Uważają, że znacząco poprawiłaby ona jakość ich życia. Nasza branża wsłuchuje się w ten ważny głos. Liczymy, że to samo uczynią parlamentarzyści i zagłosują za przyjęciem nowelizacji ustawy o OZE – podkreśla Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama