Energetyka wiatrowa w kryzysie. Większość instalacji notuje straty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-02-2018,10:25 Aktualizacja: 08-02-2018,11:29
A A A

Na początku stycznia doszło do pierwszego od lat bankructwa farmy wiatrowej w Polsce. Sytuacja tego sektora jest bardzo zła, głównie ze względu na drastyczny spadek cen zielonych certyfikatów i dodatkowy podatek, nałożony w ramach tzw. ustawy antywiatrakowej.

- Sytuacja branży OZE w Polsce nie jest dobra, choć oczywiście w różnych sektorach inna. W tej chwili najlepiej miewa się sektor biogazu rolniczego, który został uratowany przed katastrofą dzięki wprowadzeniu dla niego osobnego systemu wsparcia, tzw. błękitnych certyfikatów. Setka działających w Polsce biogazowni złapała oddech - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Tomasz Podgajniak, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej i Rozproszonej.

energetyka wiatrowa, elektrownia wiatrowa, wiatraki, energia wiatru, farma wiatrowa, aukcje oze, ustawa o oze, psew

Interesy przestały się kręcić. Firmy będą bankrutować

Sektor energetyki wiatrowej niecierpliwie czeka na ogłoszenie aukcji. Jeśli nie odbędzie się ona do maja, przepadnie większość projektów - ostrzega Wojciech Cetnarski, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Czy...

Obowiązek zakupu błękitnych certyfikatów - przyznawanych za zakup energii elektrycznej pochodzącej z biogazowni rolniczych - wprowadziła nowelizacja ustawy o OZE, która weszła w życie w lipcu 2016 roku.

Nowy system wsparcia miał poprawić sytuację finansową biogazowni, z których wiele znalazło się na skraju bankructwa przez spadek cen zielonych certyfikatów.

Wiceprezes PIGEOR ocenia, że nowe świadectwa pochodzenia dla energii z biogazowni rolniczych odniosły skutek i uratowały branżę przed falą upadłości. Z drugiej strony w Polsce wciąż jest ich niewiele.

Dla porównania, w Niemczech, porównywalnych pod względem wielkości areału rolniczego, działa ich około 8 tys.

Biogazownie - obok spalarni biomasy i energetyki wiatrowej - miały się przyczynić do osiągnięcia w Polsce wymaganego przez Komisję Europejska 20 proc. poziomu OZE do 2020 roku. Sytuacja dwóch pozostałych branż nie jest jednak najlepsza. Z poważnym kryzysem mierzy się zwłaszcza energetyka wiatrowa.

[WIDEO] Mówi Tomasz Podgajniak, wiceprezes zarządu Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej


energetyka morska, energetyka wiatrowa, farmy morskie, Maciej Stryjecki, Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej

Na Bałtyku powstaną elektrownie? Energetyka morska ma spory potencjał

Dwie elektrownie Bełchatów mogą powstać na Bałtyku. Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce wynosi 8-10 GW i póki co jest niewykorzystany. - Energetyka morska jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w energetyce....

- Są dwa czynniki, które spowodowały tę zapaść finansową. Po pierwsze spadek cen certyfikatów, które stanowiły dodatkową dopłatę w stosunku do wpływów za energię sprzedawaną do systemu. Te certyfikaty z ponad 250-270 zł poleciały w dół do 45 zł. To mniej niż wynosi dodatkowy podatek, który został nałożony na elektrownie wiatrowe w związku z ustawą odległościową. Dziś wynosi przeciętnie 50-70 zł na 1 MWh w zależności od wietrzności terenu, a za certyfikat można dostać 45 zł, czyli państwo nie tyle wspiera, ile zabiera nawet to, co drugą ręką postanowiło przyznać - mówi Podgajniak.

Sytuację w energetyce wiatrowej wiceprezes PIGEOR ocenia jako katastrofalną, podkreślając że 70 proc. instalacji wiatrowych wykazuje straty.

- Myślę, że i tak jest to rachunek zaniżony, bo w pozostałych 30 proc. mieści się grupa przedsiębiorców, która dostała spore dotacje inwestycyjne. Oni nie ponoszą kosztów kapitałowych. Jeszcze większa jest grupa tych, którzy sprowadzili do Polski tzw. demobil, czyli wiatraki demontowane w innych krajach. Oni ponoszą tylko koszty obsługi, bilansowania, a to daje się zapewne pokryć z przychodów uzyskiwanych za energię elektryczną - wyjaśnia ekspert.

wiatrak, farma wiatrowa, elektrownia wiatrowa, pge, energia odnawialna, awaria wiatraka, turbina wiatrowa

Sami wymienili 19-tonową przekładnię wiatraka

W jednym z wiatraków na należącej do PGE Energia Odnawialna farmie wiatrowej Lake Ostrowo została wymieniona przekładnia główna. To skomplikowane logistycznie i technicznie zadanie po raz pierwszy samodzielnie wykonali, własnymi...

Na początku stycznia miała miejsce pierwsza od lat upadłość farmy wiatrowej, należącej do brytyjskiego funduszu inwestycyjnego Impax. Instalacja o mocy 6 MW, wybudowana w 2010 roku kosztem 37 mln zł, może zostać przejęta za ułamek wartości (2,8 mln zł) przez spółkę Polenergia.

Wiceprezes PIGEOR ocenia, że nawet gdyby zmieniła się sytuacja na rynku certyfikatów, to przy obecnych przepisach na lądzie i tak nie powstaną nowe elektrownie wiatrowe. Ustawa antywiatrakowa, która obowiązuje od lipca 2016 roku, wprowadziła bardzo restrykcyjne warunki dotyczące lokalizowania instalacji.  

- To strzelanie sobie w stopę, ponieważ energetyka wiatrowa jest dzisiaj najtańsza, a za moment będzie drugą w kolejności - po fotowoltaice, która notuje tak szybkie spadki cen instalacji, że stanie się konkurencyjna dla każdej innej formy energii. Myślę, że to będzie rewolucja, przynajmniej jeżeli chodzi o sektor prosumencki - spotkamy się z zupełnie innymi warunkami dla funkcjonowania dużej energetyki konwencjonalnej. Ona straci za moment istotną pulę klientów, którzy po prostu "zagłosują nogami" i pójdą w zupełnie inną stronę - mówi  Podgajniak.

energa, farmy wiatrowe, elektrownie wiatrowe, wiatraki, zielone certyfikaty, daniel obajtek

Polubowne rozwiązanie sporu jest niemożliwe

Grupa Energa odrzuca żądanie firm wiatrowych kontynuowania 22 umów sprzedaży zielonych certyfikatów. – Są one nieważne z mocy prawa i ich wykonywanie byłoby działaniem na szkodę naszej spółki - oświadczył prezes Daniel...

Wiceprezes PIGEOR zwraca też uwagę na to, że współspalanie - sektor bardzo dynamicznie rozwijający się do tej pory - praktycznie przestał produkować, bo przy obecnej cenie certyfikatów jest to zupełnie nieopłacalne.

Ekspert podkreśla, że obecna sytuacja w sektorze OZE to bardzo zły sygnał i przestroga na przyszłość dla prywatnych inwestorów, którzy inwestowali i budowali w Polsce energetykę wiatrową od podstaw, a przez ostatnie lata borykali się z niestabilnością prawa.

- Państwo zaprosiło polskich i zagranicznych inwestorów, żeby budowali potencjał wiatrowy praktycznie od zera. W ciągu 10 lat moce zainstalowane zwiększono pięćdziesięciokrotnie. Teraz państwo mówi: "dobrze, zaryzykowaliście - to wasz problem, ale my wam to teraz zabierzemy, nakładając drakońskie podatki i obniżając dochody". To jest katastrofa, której ja nie jestem w stanie zrozumieć - podkreśla na koniec Tomasz Podgajniak.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama