Miliony na instalacje OZE. Panele na dachach w wielu gminach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-03-2018,12:50 Aktualizacja: 23-03-2018,13:06
A A A

Przy około 1,5 tysiąca budynków mieszkalnych w województwie kujawsko-pomorskim pojawią się panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła.

Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii będą też działać przy budynkach publicznych oraz placówkach medycznych.

Zarząd województwa przyznał dofinansowanie na realizację 46 tego typu projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Udział OZE w zużyciu energii, oze, odnawialne źródła energii, energia wiatrowa, energia słoneczna

Rośnie udział OZE w zużyciu energii

Udział OZE w zużyciu energii w Unii Europejskiej w 2016 roku wyniósł 17 proc. - wynika z obliczeń Eurostatu. Do 2020 roku, zgodnie z polityką Brukseli, ma pójść w górę do 20 proc. W ostatnich kilkunastu latach Wspólnota...
- Inwestycje w odnawialne źródła energii nie tylko generują oszczędności, ale dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych pyłów do atmosfery przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Większość projektów, na realizację których rozdysponowaliśmy wsparcie, dotyczy montażu takich instalacji bezpośrednio w gospodarstwach domowych ­- mówi marszałek Piotr Całbecki.

W wyniku rozstrzygniętego w lutym konkursu zarząd województwa rozdysponował 17,5 miliona złotych wsparcia z RPO na realizację 46 projektów dotyczących budowy mikroinstalacji OZE na budynkach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej, a także placówkach medycznych. Większość to przedsięwzięcia przygotowane przez samorządy lokalne i skierowane bezpośrednio do mieszkańców.

Dofinansowanie dotyczy zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych służących do produkcji energii elektrycznej lub kolektorów słonecznych wykorzystywanych do podgrzewania wody, a w niektórych przypadkach także pomp ciepła. Najwięcej, bo około 1,5 tysiąca takich instalacji pojawi się przy budynkach mieszkalnych.

Część gmin planuje również montaż urządzeń na budynkach użyteczności publicznej - szkołach, urzędach i innych gmachach służących lokalnym społecznościom - informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

elektrownia fotowoltaiczna, fotowoltaika, energia słoneczna, oze, Instytut Energetyki Odnawialnej

Energia będzie drożeć. To szansa na szybki rozwój fotowoltaiki

Eksperci szacują, że polityka energetyczna oparta na węglu spowoduje nieuchronny wzrost kosztów dla konsumentów prognozowany na poziomie 4 proc. rocznie. To z kolei skłoni gospodarstwa domowe do inwestycji we własne źródła...
Jeden z największych projektów z udziałem mieszkańców zrealizuje gmina Stolno, która planuje budowę instalacji solarnych na 132 budynkach mieszkalnych. Gmina Łubianka, która jako jeden z pierwszych samorządów w regionie realizowała już podobny projekt w poprzednim rozdaniu unijnych środków, planuje zakup 123 zestawów do produkcji energii cieplnej dla gospodarstw domowych.

Na budynkach mieszkalnych w gminie Chełmża, która również ma już doświadczenie w realizacji tego rodzaju projektów, pojawi się 101 mikroinstalacji.

Wśród beneficjentów wsparcia jest też miasto Bydgoszcz, które otrzymało 470 tysięcy złotych na montaż urządzeń OZE na 12 obiektach publicznych - przede wszystkim szkołach i basenach. Toruń pozyskał 438 tysięcy złotych dofinansowania na budowę instalacji fotowoltaicznych na 5 gminnych budynkach - głównie szkołach. Miasto Inowrocław przeznaczy pół miliona złotych dofinansowania na montaż 17 instalacji na budynkach prywatnych.
 
Kolejne pięć projektów, na realizację których trafi dofinansowanie z RPO, to inwestycje planowane przez placówki medyczne w Toruniu, Brodnicy, Chełmży, Łasinie i gminie Grudziądz. Suma wsparcia na realizację tych zadań to 1,3 miliona złotych.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu