Energia będzie drożeć. To szansa na szybki rozwój fotowoltaiki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2018,9:00 Aktualizacja: 23-02-2018,10:15
A A A

Eksperci szacują, że polityka energetyczna oparta na węglu spowoduje nieuchronny wzrost kosztów dla konsumentów prognozowany na poziomie 4 proc. rocznie. To z kolei skłoni gospodarstwa domowe do inwestycji we własne źródła energii.

Koszt energii wyprodukowanej przez własną instalację fotowoltaiczną nie przekracza dzisiaj 0,30 zł/kWh. Dane Instytutu Energii Odnawialnej pokazują, że na ich zamontowanie z roku na rok decyduje się coraz więcej osób.

elektrownia słoneczna, Biała Podlaska, pompy ciepła, Regionalny Program Operacyjny

Mają pieniądze na ekologiczne inwestycje. Czas na elektrownię słoneczną

Wod-Kan, spółka miejska z Białej Podlaskiej już od kilku lat wdraża proekologiczne rozwiązania. Teraz przyszedł czas na zainstalowanie solarów, które wyprodukują energię elektryczną. - Projektowana elektrownia słoneczna będzie...

- Już wkrótce prosumenci zaczną się przekonywać do OZE. Okaże się bowiem, że przedsięwzięcia dotyczące energetyki słonecznej wpłyną na obniżenie opłaty za energię. W pierwszej kolejności zrobią to zamożniejsi właściciele budynków mieszkalnych. Dla nich będzie to jeszcze bardziej opłacalne, ponieważ zwykle są to budynki nowoczesne, termoizolowane, a więc i koszty pozyskania energii są inne - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Tomasz Podgajniak, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej.

Przy aktualnej polityce energetycznej, która zakłada wsparcie przede wszystkim dla energetyki węglowej, ceny energii dla konsumentów będą nieuchronnie rosnąć – prognozuje Instytut Energetyki Odnawialnej.

Ikea, która wprowadziła niedawno do komercyjnej sprzedaży panele fotowoltaiczne do zamontowania w domu, wyliczyła, że do 2021 roku stawki będą rosnąć o ok. 4 proc. rocznie, co daje łączny wzrost na poziomie 20 proc.

klaster energii odnawialnej, farma fotowoltaiczna, pge eo, ustawa o odnawialnych źródłach energii, sieć dystrybucyjna

Klaster stawia na fotowoltaikę

Soliński Klaster Energii powstanie z inicjatywy PGE Energia Odnawialna, powiatu leskiego, gminy Solina i spółki Elbest. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 17 lutego w Przemyślu podczas 20 edycji konferencji "Europa...

W tej chwili średnia cena energii pozyskiwanej z sieci dla gospodarstw domowych to około 0,65 zł/kWh. Natomiast koszt energii wyprodukowanej przez własną instalację fotowoltaiczną nie przekracza 0,30 zł/kWh.

- Jeżeli tempo spadku kosztów w fotowoltaice będzie tak szybkie jak dotychczas, nie ma w Polsce żadnego sektora, który byłby w stanie z nią konkurować. W takim przypadku opłaca się kupić jeden albo nawet dwa akumulatory za 350 zł i w dzień ogrzewać, a w nocy tylko się oświetlać i mamy 100 proc. zapotrzebowania na energię pokryte z własnego dachu - mówi Podgajniak.

Jak wynika z ubiegłorocznego raportu "Rynek fotowoltaiki w Polsce", opracowanego przez IEO, łączna moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych w Polsce w 2016 roku wyniosła ok. 199 MW, z czego połowa to moc zainstalowana w mikroinstalacjach podłączonych do sieci, które nie korzystają z systemu zielonych certyfikatów. Głównymi wytwórcami energii w mikroinstalacjach są osoby fizyczne, które w 90 proc. przypadków mają mniejsze instalacje - do 10 kW.

[WIDEO] Mówi Tomasz Podgajniak, wiceprezes zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej


pge dystrybucja, energia elektryczna, prosumenci, odnawialne źródła energii, energia odnawialna, sieć dystrybucyjna

Prosument ma być bardziej aktywny

PGE Dystrybucja podpisała umowę o dofinansowanie projektu „Zarządzanie pracą sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia z uwzględnieniem aktywnej roli prosumenta”. Wdrożenie tego projektu zwiększy liczbę i moc odnawialnych źródeł...

Tylko w 2016 roku w fotowoltaice powstało ponad 101 MW nowych mocy (z czego około 73 MW zainstalowanych w mikroinstalacjach), a obroty na tym rynku sięgnęły ok. 550 mln zł. Dane IEO wskazują, że w tej chwili fotowoltaika najprężniej rozwija się właśnie w segmencie osób fizycznych.

- Energetyka prosumencka na pewno za chwilę się rozwinie. 15-proc. udział właścicieli budynków mieszkalnych w całym rynku to klienci, których w pierwszej kolejności straci energetyka konwencjonalna. Tym samym zacznie bankrutować, bo nie będzie miała przychodów. Nie da się natomiast w nieskończoność podnosić cen energii, bo nikt jej nie kupi, a w szczególności gospodarka. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tak długo jak słońce, wiatr i woda nie są opodatkowane drakońskimi podatkami, tak długo paliwo jest za darmo - mówi ekspert.

Wiceprezes PIGEOR podkreśla, że w OZE głównym kosztem jest kapitał, który trzeba zainwestować w instalację fotowoltaiczną, natomiast ten wydatek w niedługim czasie się zwraca.

energia elektryczna, panele fotowoltaiczne, samochód elektryczny, sma solar technology, danfoss, magazyn energii

Supermarkety będą sprzedawały klientom energię ze słońca

Już wkrótce supermarkety będą mogły produkować energię elektryczną ze słońca i sprzedawać ją swoim klientom. SMA Solar Technology AG i Danfoss A/S wspólnie pracują nad nowatorskim rozwiązaniem. Niebawem rozpoczną pilotażowy projekt....

- Koszty kapitałowe zależą od kosztów energii, więc mamy do czynienia ze sprzężeniem zwrotnym. Im tańsza będzie energia, tym mniejsze nakłady inwestycyjne, więc docelowo energetyka odnawialna wygra. Co do tego nie ma wątpliwości, pytanie, w jakim czasie to nastąpi. Natomiast w przypadku energetyki tradycyjnej, konwencjonalnej, elektrowni cieplnych, które wykorzystują paliwa stałe lub gaz, istotnym kosztem wytworzenia energii jest właśnie paliwo, to jest koszt zmienny. W w przypadku węgla to jest 12-13 zł za GJ, w przypadku biomasy 30-40 zł, a w przypadku gazu ziemnego około 40 zł. Te koszty wcale nie będą malały, ponieważ paliw będzie coraz mniej - mówi Podgajniak.

Ekspert ocenia na koniec, że przy obecnej rosnącej wydajności paneli fotowoltaicznych, 11 tys. km kw. pozwoliłoby pokryć krajowe zapotrzebowanie energetyczne.

Fotowoltaika jest coraz tańsza, dlatego z czasem takie inwestycje będą coraz łatwiej dostępne. Może to spowodować całkowitą zmianę podejścia konsumentów do wykorzystania zasobów i oszczędzania energii.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama