Na Podlasiu powstanie biogazownia. Niebawem ruszy budowa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
28-11-2014,11:05 Aktualizacja: 28-11-2014,11:09
A A A
W drugiej połowie 2015 roku ma zostać uruchomiona biogazownia rolnicza na terenie dawnego lotniska w Tończy w powiecie węgrowskim. 
 
Budowa ma rozpocząć się na początku przyszłego roku, a inwestorem jest Polska Grupa Biogazowa - informuje portal podlasie24.pl 
 
Firma obecnie jest na etapie rozstrzygnięcia przetargu na generalnego wykonawcę. Spółka ma już nawet zgromadzoną część surowca do uruchomienia produkcji. 
 
Cały czas podpisywane są umowy z rolnikami w sprawie dostaw surowca - przede wszystkim kukurydzy. Biogazownia będzie miała moc 1 MW i produkowała energię elektryczną. Produktem ubocznym będzie energia cieplna, która ma być dostarczana rurociągiem do pobliskiego gospodarstwa ogrodniczego.
 
Bogusław Szymański, wójt gminy Liw jest przekonany, że budowa biogazowni przyniesie same korzyści. Produkowana będzie "czysta" energia elektryczna, rolnicy będą mogli łatwiej sprzedać kukurydzę (umowy z firmą mają być zawierane co najmniej na 15 lat), powstaną nowe miejsca pracy i zostanie wybudowany 2-kilmetrowy odcinek drogi. 
 
Biogazownia będzie pierwszą taką inwestycją realizowaną w powiecie węgrowskim, ale być może nie ostatnią. Według podlasie24.pl inwestor planuje bowiem budowę drugiej, mniejszej biogazowi rolniczej pomiędzy miejscowościami Żelazów i Zawady.
Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama