MRiRW chce zapewnić rolnikom możliwość sprzedaży zboża po żniwach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-07-2022,8:05 Aktualizacja: 08-07-2022,8:08
A A A

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad zapewnieniem warunków organizacyjnych, aby polscy gospodarze mogli po żniwach sprzedać zboże - powiedział Henryk Kowalczyk, szef resortu.

- Czynimy starania aby wszyscy polscy rolnicy, po żniwach mieli możliwość sprzedaży ziarna. Chcemy zapewnić warunki organizacyjnie, żeby żaden gospodarz nie pozostał ze swoim zbożem bez możliwości jego przechowania, czy jeśli zechce, to oczywiście sprzedaży - powiedział minister.

zboże, ukraina

KRIR: Niech UE kupi zboże bezpośrednio na Ukrainie

Propozycja rozwiązania problemu na rynku zbóż przedstawiła Krajowa Rada Izb Rolniczych. Postuluje ona zakup zbóż ukraińskich bezpośrednio na Ukrainie  przez Unię Europejską, po określonej cenie, z przeznaczeniem na eksport...

Po tym jak przez Polskę rozpoczął się transport ukraińskiego zboża, w mediach pojawiły się doniesienia, że rolnicy są zaniepokojeni jego napływem. Wypełniają się bowiem nasze magazyny, a zdaniem gospodarzy, może to spowodować, że w czasie żniw nie będzie w silosach miejsca na rodzime ziarno.

Kowalczyk przypomniał, że Polska chce pomóc Ukrainie w transporcie zboża do krajów trzecich. - Czynimy starania aby eksport do krajów potrzebujących zapewnić, pomóc tym sposobem Ukrainie, ale też musimy pamiętać, że Polska również jest eksporterem zboża, środków spożywczych, więc ten eksport kontynuujemy - powiedział szef resortu.

Wicepremier poinformował też, że obecnie Polska sprzedaje trzykrotnie więcej zboża niż go sprowadza. - Co do bilansu handlowego zbożem, w tej chwili prawie trzykrotnie więcej ziarna eksportujemy niż importujemy, czyli bilans jest korzystny dla rolników, bo więcej eksportujemy, zarówno zboże ukraińskie jak i polskie. Wywóz jest dużo większy i jeszcze będziemy go powiększać - deklarował polityk.

Minister jednocześnie przyznał, że oczekiwania Ukrainy na to, że Polska przyjmie miesięcznie 4-5 mln ton zbóż na tę chwilę są nierealne, głównie ze względu na możliwości na przejściach granicznych.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu