Producenci warzyw potrzebują pomocy. Koszty rosną lawinowo

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-04-2022,9:20 Aktualizacja: 13-04-2022,9:31
A A A

Rosnące koszty opału i energii elektrycznej oraz brak siły roboczej mogą pogrążyć polskich producentów warzyw, zwłaszcza warzyw ciepłolubnych. Jest wniosek o uruchomienie mechanizmów wsparcia dla tych gospodarzy, skierowany do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa.

Wystąpienie jest autorstwa Wielkopolskiej Izby Rolniczej, która przekonuje, że do tej pory producenci warzyw radzili sobie ze wzrostem cen środków produkcji, energii czy też paliwa. Ale teraz mamy do czynienia ze skokową podwyżką kosztów produkcji w gospodarstwie, która w zależności od kierunku wytwórczości sięga od 30 do 50 proc. A jeśli chodzi o warzywa ciepłolubne, może to być aż 80 proc.

IJHARS, kontrola żywności, owoce i warzywa, ziemniaki, oznakowanie żywności

Owoce, warzywa, ziemniaki nie wiadomo skąd. Oznakowanie kuleje

Klient musi wiedzieć, skąd pochodzą oferowane mu produkty rolno-spożywcze. Tymczasem ze znakowaniem nadal jest spory problem. Mniej więcej jedna czwarta sprawdzonych towarów była wadliwa w tym zakresie. Chodzi o świeże owoce i warzywa oraz...

"W szczególności chodzi o uprawy szklarniowe, gdyż rośliny trzeba dogrzać i doświetlić, a koszty energii są ogromne. Według informacji uzyskanych od producentów warzyw spod osłon, ceny miału, który zazwyczaj służy do ogrzewania tuneli i szklarni wzrosły z ok. 400 zł/t w ubiegłym roku do 1200-1500 zł/t obecnie. Pojawił się ponadto problem z dostępnością opału. W chwili obecnej składy z opałem są puste. Producenci radzą sobie tylko dlatego, że korzystają z opału zakupionego wcześniej i po niższych cenach. Jednak i tego wkrótce zabraknie" - wskazuje WIR.

Zwraca też uwagę na dochodzące do tego problemy związane z dostępnością siły roboczej, a należy pamiętać, że produkcja owoców i warzyw jest bardzo pracochłonna.

"Z rynku spożywczego wypada wiele małych, niezależnych sklepów spożywczych czy warzywniczych, które tradycyjnie stanowiły miejsca zbytu dla mniejszych gospodarstw rolnych. W to miejsce coraz bardziej wdzierają się sieci detaliczne, które wywierają ogromną presję cenową na rolników. Ta sytuacja doprowadzi nie tylko do ograniczenia produkcji, ale także do podważenia jej sensowności oraz zastąpienia krajowej produkcji importem warzyw" - przekonuje wielkopolski samorząd rolniczy.

Przypomina, że Polska jest czołowym unijnym producentem warzyw, zaraz po Hiszpanii i Włoszech. Produkty naszego warzywnictwa czy też przetwórstwa warzywnego cieszą się ogromnym uznaniem konsumentów krajowych i zagranicznych.

"Analizując rynek rolny zauważamy, że gigantyczny wzrost kosztów produkcji nie przełoży się na ceny wyprodukowanych warzyw i owoców, co w konsekwencji doprowadzi do problemów finansowych wielu małych, jak i dużych gospodarstw" - ostrzega Izba.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu