Susza szkodzi rolnictwu. Wszyscy czekają na deszcz

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: DR INŻ. ARKADIUSZ ARTYSZAK | REDAKCJA@AGROPOLSKA.PL
12-06-2015,9:20 Aktualizacja: 12-06-2015,9:29
A A A

Dziś ma padać w zachodniej części kraju. Niestety - jak przewidują prognozy pogody - miejscami opady mogą być bardzo gwałtowne i połączone z gradem. Upalnie i bez opadów wciąż ma być na wschodzie kraju.

Wszystkie uprawy potrzebują deszczu, a przede wszystkim zboża. Przydałoby się co najmniej kilka dni spokojnych i ciągłych opadów, a tych nie widać.

Takie, jakie mają być dziś, mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Krótkie i bardzo intensywne opady w połączeniu z silnym wiatrem i gradem na pewno doprowadzą do wylegania roślin, a być może nawet zniszczenia części upraw. 

Prognozy zbiorów idą w górę. Ma być więcej jęczmienia i kukurydzy

Eksperci z Komisji Europejskiej w minionym tygodniu podwyższyli prognozy zbiorów jęczmienia i kukurydzy. FAMMU/FAPA informuje, że według najnowszych szacunków produkcja jęczmienia ma wynieść 59,5 mln ton (0,9 mln ton więcej od...

Do kosza można wyrzucić niektóre prognozy zakładające bardzo dobre tegoroczne zbiory zbóż, na co argumentem miała być zima, a w zasadzie jej brak.

Jednak ostatnia zima nie była dobra dla rolników, bo co prawda nie spowodowała wymarznięcia ozimin, to nie przyniosła tego co najcenniejsze, a więc śniegu.

Następstwa jego braku widoczne są do dziś. Susza spowoduje obniżenie zbiorów, a tym samym powinna pociągnąć do góry ceny skupu ziarna.

Nie wolno dać się zwieść prognozom korzystnym dla firm skupujących, bo jest to budowanie psychozy nadprodukcji, a więc uzasadnienia nadmiernego obniżania cen.      

Pogoda dla rolników. Sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni

Poleć
Udostępnij