Poprawiła się wilgotność gleby

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: DR INŻ. ARKADIUSZ ARTYSZAK|REDAKCJA@AGROPOLSKA.PL
02-04-2015,8:30 Aktualizacja: 29-04-2015,13:11
A A A

Ostatnie opady znacznie poprawiły wilgotność gleby. Powtarza się sytuacja sprzed dwóch lat, ale na szczęście nie ma intensywnych opadów śniegu. Za wodę wdzięczne będą zarówno rośliny ozime, jak też wysiane już jare, bo w wielu rejonach kraju było dotychczas bardzo sucho.

Część rolników, która wysiała buraki cukrowe w drugiej czy nawet w pierwszej dekadzie marca martwi się, że wschodzące rośliny mogą zostać uszkodzone przez przymrozki. Wydaje mi się, że na razie nie ma powodów do obaw. Na prowadzonych przeze mnie doświadczeniach w Sahryniu (woj. lubelskie) buraki zostały też już wysiane, ale dopiero 26 marca, bo wcześniej było zbyt zimno. Obecne niskie temperatury nie są także groźne dla wysianych wcześnie łubinów, grochów, bobiku czy zbóż jarych.

Niektórzy rolnicy, wiedząc o oczekiwanym pogorszeniu się pogody, zrezygnowali z siewów buraków cukrowych i przełożyli je na okres późniejszy, gdy pogoda się poprawi. Jednak to skraca okres wegetacji. Może się zdażyć, że gdy pogoda się poprawi, to na część pól nie można będzie od razu wejść, bo będzie zbyt mokro, a wtedy wysiane wcześniej buraki zaczną wschodzić. Podobna sytuacja jest możliwa także w przypadku roślin strączkowych, wymagających wczesnego siewu.  

Partnerem serwisu jest

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement