Ekspert uspokaja rolników. Pogoda na razie nie szkodzi uprawom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-01-2020,9:20 Aktualizacja: 27-01-2020,9:35
A A A

Prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach uważa, że pogoda na razie nie szkodzi uprawom. Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR zaznacza jednak, że problemy mogą powstać, gdy nastąpi istotne ochłodzenie.

Profesor zauważył, że ciepłe zimy, bez śniegu, nie są wyjątkowym zjawiskiem i zdarzają się co kilka lat. Zaznaczył, że ostatnim razem, gdy była taka zima w 2016 r. plony były wysokie. Dodał, że biorąc pod uwagę wyniki dla grudnia, można stwierdzić, że 2019 rok był najcieplejszy w Polsce od 1871 roku.

susza rolnicza, wilgotność gleby, wody polskie, retencja wody

Susza rolnicza już jest bardzo intensywna. Pomiary nie kłamią

Najnowsze badania wskazują na niską wilgotność gleby i bardzo intensywną suszę atmosferyczną i rolniczą - wskazują Wody Polskie. Jak podkreślono, jeżeli nie zacznie padać, wiosną będzie tak samo. Wody Polskie na swojej stronie internetowej...

Jak mówił, gospodarstwach należących do instytutu w połowie stycznia zaobserwowano ruszenie wegetacji, na polach w pobliżu Puław rozpoczął się wzrost rzepaku, a w okolicach Poznania zbóż ozimych.

Doroszewski wyjaśnił, że początek wegetacji następuje, gdy temperatura przekroczy 5 st. Celsjusza i utrzyma się przez trzy kolejne dni, a w następnych dniach nie obniży się poniżej zera.

Z obserwacji IUNG wynika, że przez cały okres jesienny w ubiegłym roku oraz pierwsze dekady zimy utrzymujące się stosunkowo wysokie temperatury sprawiły, że oziminy (zboża i rzepak) nie weszły w stan głębokiego uśpienia i (do końca I dekady stycznia) rośliny są w stanie powolnej wegetacji pobierając niewielkie ilości azotu z gleby.

Zaznaczył, że taka sytuacja nie jest groźna dla upraw, jeżeli nie ma mrozów, ale te mogą przyjść w kolejnych tygodniach. Dlatego dziś jest trudno prognozować, jaki będzie stan zasiewów na wiosnę. Natomiast sam brak śniegu nie zagraża roślinom, bo w tej fazie wzrostu potrzebują mało wody.

uprawa gleby, polowa pojemność wodna, zapasy wody w glebie, porowatość kapilarna, susza, niedobór wody w glebie

Jak odbudować zapasy wody w glebie?

Miniony rok charakteryzował się wyjątkowo wysokimi temperaturami i jednocześnie znacznym deficytem opadów. Odczuło to rolnictwo w całym kraju. Pewną nadzieję pokładano w jesiennych opadach deszczu, które jednak nie spowodowały...

Ekspert poinformował, że Klimatyczny Bilans Wodny jest obecnie dla kraju dodatni, co oznacza, że jest więcej opadów niż utraty wody w wyniku parowania.

W ocenie Szmulewicza, obecnie stan upraw jest dobry, w glebie jest dostateczna ilość wilgoci. Martwi jednak fakt braku śniegu, gdyż to on dostarcza niezbędną dla wzrostu roślin wodę. Dodał, że wilgotna jest tylko płytka warstwa gleby, a głębiej widać już niedobory wody. Jeżeli więc w kolejnych miesiącach nie będzie opadów, to może po raz kolejny wystąpić susza.

Najbardziej zagrożony, jego zdaniem, jest rzepak, bo jest w fazie "lekko uśpionej", gdy ruszy jego wegetacja, to będzie potrzebował nawożenia azotem. Przypomniał, że w Polsce nawozy te można wysiewać dopiero od 1 marca.

Szmulewicz podkreślił, że zagrożeniem dla produkcji rolnej są mrozy. Jeżeli wystąpią, to straty mogą być nie tylko w uprawach polowych, ale także w sadach.

Według przedsiębiorstwa "Wody Polskie" na Kujawach, woj. zachodniopomorskim poprzez Pomorskie, Wielkopolskie oraz na połowie obszaru Łódzkiego, jak również w Warmińsko-mazurskim dane wskazują na bardzo intensywną suszę atmosferyczną i rolniczą".

Najnowsze dane wskaźnika wilgotności gleby dla stycznia 2020 roku wskazują na niską wilgotność gleby - poniżej 40 proc., a miejscami nawet poniżej 35 proc.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement