Do końca lipca ANR wydzierżawiła 52,4 tysiąca hektarów ziemi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-08-2016,9:50 Aktualizacja: 11-08-2016,11:03
A A A

W pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku Agencja Nieruchomości Rolnych wydzierżawiła 52,4 tys. hektarów państwowej ziemi, w a całym roku chce przekazać rolnikom w użytkowanie 100 tys. ha.

W pierwszym półroczu br. przeprowadzono 9,4 tys. przetargów na dzierżawę, na podstawie których wydzierżawiono prawie 50 tys. ha. Z tych 9,4 tys. przetargów - 5,3 tys. to ograniczone, gdzie wydzierżawiono 49,3 tys. ha. Wszystkie wydzierżawili rolnicy indywidualni powiększający swoje gospodarstwa rodzinne - zaznacza ANR.  

dzierżawa ziemi, dopłaty bezpośrednie, arimr, mazowsze

Dzierżawca uprawia ziemię. A dopłaty bierze właściciel

Dopłaty bezpośrednie tylko dla faktycznie użytkujących ziemię to fikcja. Wydzierżawiający grunty sami najczęściej pobierają pieniądze, często nie widząc swojego areału przez kilka lat. Celem przyznawania płatności bezpośrednich jest wspieranie...

W lipcu Agencja wydzierżawiła kolejne 2,5 tys. ha gruntów, co daje łącznie w pierwszych 7 miesiącach roku powierzchnię prawie 52,4 tys. ha wydzierżawionych gruntów.

Dzierżawa od wejścia w życie ustawy, która wstrzymuje sprzedaż ziemi na 5 lat, czyli od 1 maja stała się podstawową formą zagospodarowania państwowej ziemi. Ziemia jest wydzierżawiana nawet na 10 lat. Według agencji rolnicy w ten sposób mogą unowocześniać i rozwijać gospodarstwa rodzinne, a ponadto korzystać z programów pomocowych.

Ziemia jest wydzierżawiana głównie na przetargach ograniczonych, w którym mogą uczestniczyć wyłącznie rolnicy indywidualni zamierzający powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rodzinne.

Przy organizowaniu przetargu uczestniczą organizacje rolnicze działające na terenie danego oddziału. Dyrektor oddziału zasięga ich opinii np. przy określaniu, jaka ma być preferowana wielkość wydzierżawianych działek na danym terenie. Przedstawiciele organizacji (posiadających swoje struktury wojewódzkie), mają również wpływ na wskazanie rodzaju organizowanego przetargu ograniczonego np. mogą wnioskować, by odbył się on poprzez przetarg ofert pisemnych na dzierżawę danej nieruchomości.
policja, przestepstwo, wyłudzanie dopłat, ustawianie przetargów na dzierżawę, CBŚP

Wyłudzali unijne dotacje i ustawiali przetargi na dzierżawę

Trzech członków gangu specjalizującego się w wyłudzaniu dotacji unijnych dla rolników i ustawianiu przetargów na dzierżawę gruntów rolnych zatrzymali policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji. Teraz mężczyznom...

W bieżącym roku ANR zamierza przeznaczyć do dzierżawy ponad 100 tys. ha gruntów rolnych. Najwięcej na obszarach działania oddziałów terenowych w Szczecinie (ok. 36 tys. ha), Olsztynie (ok. 18 tys. ha), Gorzowie Wlkp. (ok. 18 tys. ha). Na koniec lipca w dzierżawie było 1 mln 054 tys. ha.

Wysokość wylicytowanych czynszów dzierżawnych (opłata za użytkowanie ziemi) jest zróżnicowana i wyznaczana na podstawie oficjalnie ogłoszonej przez GUS ceny skupu pszenicy pomnożonej przez ilość hektarów. W pierwszym półroczu stawka wynosiła 63,68 zł za 100 kg (dt).

Najwyższe czynsze uzyskano w województwach: kujawsko-pomorskim (47,3 dt/ha), mazowieckim (29,3 dt/ha) i wielkopolskim (25,5 dt/ha), a najniższe w województwach: świętokrzyskim (4,5 dt/ha), lubelskim (6,0 dt/ha) i podlaskim (6,3 dt/ha).

Najwyższy średni czynsz dotyczył działek w grupie obszarowej 100-300 ha i wyniósł 36,4 dt/ha. Średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych przez agencję w pierwszych czterech miesiącach 2016 r. wyniosła 16,3 dt/ha.

Czynsz dzierżawny od nowo zawieranych umów systematycznie rośnie od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przeciętny czynsz za grunty rolne dla wszystkich 54 tysięcy trwających umów dzierżawy w okresie I-IV 2016 r. wyniósł nieco ponad 4 dt/ha pszenicy (ok. 250 zł za hektar rocznie).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.