Zbieranie truskawek może być groźne dla zdrowia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk), (zac) | redakcja@agropolska.pl
29-05-2016,8:20 Aktualizacja: 29-05-2016,8:34
A A A

Porażeniem nerwu strzałkowego może zakończyć się nieumiejętne zbieranie truskawek. Sezon na te owoce właśnie się rozpoczął, a lekarze apelują o rozwagę - zarówno do zbieraczy, jak i właścicieli plantacji.

Doktor Wojciech Kiebzak, kierownik Działu Fizjoterapii Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, każdego roku leczy w placówce nastolatki z porażeniem nerwu strzałkowego, tzw. opadającą stopą.

owoce, warzywa, ceny, truskawki, ceny hurtowe, Rynek Hurtowy w Broniszach, Warszawa

Kilogram truskawek kosztuje 18 zł, a szparagów nawet 20 zł

Dziesięć dni wcześniej niż rok temu pojawiły się w sprzedaży polskie truskawki. Owoce pochodzą z wysokich tuneli. Truskawki oferowane są na Rynku Hurtowym w Broniszach w cenie od 14 do 18 zł za kilogram. Importowane, których jest dużo...
Bezpośrednią przyczyną tego schorzenia ma być przyjmowanie, w trakcie zbierania truskawek, tylko jednej wymuszonej pozycji: siadu klęcznego, ze stopami ustawionymi w dół, często w ułożeniu skrzyżowanym.

W efekcie tego przyciskana jest przednia część podudzia i stopy i dochodzi do ucisku pnia nerwu strzałkowego lub jego rozciągnięcia. A to z kolei może powodować zaburzenia: ukrwienia nerwu, przewodnictwa nerwowego oraz zaburzenia transportu aksonalnego, czego skutkiem jest przenikliwy ból, drętwienie oraz opadanie stopy.

Cytowany przez serwis informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego dr Kiebzak stwierdza, że u nastolatków zbierających truskawki mogą wystąpić dwa typy uszkodzeń nerwu. Albo neuropraxia, czyli przejściowe zablokowanie, bądź zniesienie czynności nerwu na kilka dni, bez zmian strukturalnych. Albo bardziej niebezpieczna forma - axonotmesis, kiedy dłuższy ucisk nerwu, może spowodować zmiany we włóknie osiowym.

włochy, zbiory truskawek, zbiory karczoch, rolniczy związek Coldiretti

We Włoszech są już pierwsze truskawki i karczochy. Wiosna w lutym

Na targowiskach we Włoszech pojawiły się już pierwsze tegoroczne krajowe truskawki, a także karczochy. Wcześniejsze o kilka tygodni nowalijki to rezultat wiosennej aury panującej... zimą. Truskawki zostały zebrane w regionie Basilicata, a karczochy...
- Leczenie tych dolegliwości może wymagać pobytu w szpitalu, a w ekstremalnych przypadkach, ambulatoryjna opieka jest konieczna nawet przez pół roku - ostrzega lekarz.

Dr Barbara Szczepańska, kierownik Oddziału Neurologiczno-Infekcyjnego w pawilonie pediatrycznym Szpitala Zespolonego w Kielcach, podkreśla jak duże znaczenie ma właściwy czas reakcji na dolegliwości. Co roku większość młodych pacjentów trafia do lekarza zbyt późno.

- Należy reagować jak najszybciej, nie dopuszczać aby dziecko, jeśli zaobserwuje u siebie niepokojące objawy, dalej zbierało truskawki - podkreśla dr Szczepańska.

Według niej, jeśli dolegliwości nie ustępują, trzeba pilnie zgłosić się do lekarza, gdyż w innym przypadku objawy będą się utrzymywać długo i bardzo powoli ustępować.

Przedstawiciele służby zdrowia podkreślają, że plantatorzy truskawek powinni edukować młodych pracowników na temat konieczności zmieniania pozycji w trakcie pracy, a w razie wystąpienia bólów i drętwienia - o potrzebie zgłoszenia się do lekarza.

Jak ostrzegają, porażenia nerwu strzałkowego to problem, który dotyczy również pacjentów dorosłych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj