We Włoszech są już pierwsze truskawki i karczochy. Wiosna w lutym

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-02-2016,8:20 Aktualizacja: 08-02-2016,15:20
A A A

Na targowiskach we Włoszech pojawiły się już pierwsze tegoroczne krajowe truskawki, a także karczochy. Wcześniejsze o kilka tygodni nowalijki to rezultat wiosennej aury panującej... zimą.

Truskawki zostały zebrane w regionie Basilicata, a karczochy pochodzą z Apulii, gdzie dojrzały około 45 dni wcześniej niż zazwyczaj. O miesiąc wcześniej przyspieszone będą zbiory brokułów i kalafiorów.

Tę "rewolucję" w uprawach obserwuje rolniczy związek Coldiretti, który odnotował, że średnia temperatura stycznia była wyższa o prawie 2 stopnie Celsjusza niż w poprzednich latach.

Międzynarodowa Organizacja do spraw Winorośli i Wina, produkcja wina na świecie, konsumpcja wina,

Na świecie produkuje się coraz więcej wina. Włochy nowym liderem

Światowa produkcja wina wzrosła w 2015 roku o 2 proc. do 275,7 mln hektolitrów. Na pierwsze miejsce wysunęły się Włochy, które zdetronizowały Francję i Hiszpanię. Rok wcześniej to Francja zajmowała pierwsze miejsce w światowej...

To szok dla wielu upraw - podkreśla organizacja rolników. Ale zauważa również, że dzięki tym pogodowym anomaliom na targowiskach można już teraz znaleźć nieobecne na ogół o tej porze włoskie owoce i warzywa w atrakcyjnych cenach.

Kolejnym efektem wyjątkowo ciepłej zimy są już w pełni kwitnące mimozy, również kilka tygodni wcześniej niż zwykle. To zaś oznacza, że większość drzew przekwitnie przed 8 marca, gdy gałązki mimozy wręczane są Włoszkom z okazji Dnia Kobiet.

Znacznie wcześniej kwitną też drzewa migdałowe i morelowe oraz brzoskwiniowe, co budzi szczególne obawy, bo w razie faktycznego i bardzo spóźnionego nadejścia zimy będą one najbardziej narażone na skutki chłodu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu