Kilogram truskawek kosztuje 18 zł, a szparagów nawet 20 zł

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
30-04-2016,7:45 Aktualizacja: 30-04-2016,7:49
A A A

Dziesięć dni wcześniej niż rok temu pojawiły się w sprzedaży polskie truskawki. Owoce pochodzą z wysokich tuneli.

Truskawki oferowane są na Rynku Hurtowym w Broniszach w cenie od 14 do 18 zł za kilogram.

Importowane, których jest dużo (hiszpańskie i węgierskie), w ofercie hurtowej, są w cenie od 6,50 do 15 zł za kilogram.

warzywa, ceny warzyw, nowalijki, bronisze, rynek hurtowy w broniszach

Nowalijkowe warzywa tańsze niż przed rokiem

Nowalijkowe warzywa są tańsze niż przed rokiem, a ich hurtowe ceny powinny nadal spadać - uważają specjaliści z rynku hurtowego Bronisze. "Z dnia na dzień przybywa krajowych nowalijek. Sprzyjająca aura wpływa na wyższą podaż i niższe ceny....
Chłody ostatnich dni znacznie opóźniły dojrzewanie i dostawy zarówno truskawek jak i polskich warzyw nowalijkowych. Niskie temperatury wpływają także na wyższe koszty produkcji i wolniejszy spadek cen w kolejnych dostawach. Truskawki spod włókniny, z produkcji polowej, mogą więc być później niż rok temu.

Truskawki sprzedawane, na wielu straganach, w łubiankach nie pochodzą z polskiej produkcji.  Jest to towar importowany. Polskie owoce są znacznie jaśniejsze i dużo droższe i póki co jest ich mało. Truskawki pochodzące z Węgier są w cenie zbliżonej do ceny za polskie owoce.

Duże są dostawy szparagów. To bardzo zdrowe i smaczne warzywo, jest w tym roku wcześniej. W 2015 r. pierwsze szparagi pojawiły się około 8 maja. Ceny są takie same jak rok temu. W ofercie hurtowej, od 16 do 20 zł za kilogram, w pęczkach po pół kilograma.

Ceny krajowej rzodkiewki na poziomie sprzed roku, od 75 groszy do 1,50 zł za pęczek. Chociaż należy podkreślić, że chłody spowodowały, iż ceny nieznacznie wzrosły. Rzodkiewki z importu są tańsze, pęczek kosztuje w Broniszach od 0,80 do 1,10 zł.

włochy, zbiory truskawek, zbiory karczoch, rolniczy związek Coldiretti

We Włoszech są już pierwsze truskawki i karczochy. Wiosna w lutym

Na targowiskach we Włoszech pojawiły się już pierwsze tegoroczne krajowe truskawki, a także karczochy. Wcześniejsze o kilka tygodni nowalijki to rezultat wiosennej aury panującej... zimą. Truskawki zostały zebrane w regionie Basilicata, a karczochy...
Pomidory malinowe od 4 do 7 zł za kilogram (w ofercie hurtowej, opakowania po 6 kg). Ceny na poziomie roku ubiegłego. Pomidory zwykłe w cenie od 3,30 do 5,80 za kilogram, tanie jak o tej porze roku. W podobnej cenie ogórki krótkie od 4,30 do 5,50 zł za kg (opakowania 5 i 10 kg).

Dużo jest w sprzedaży botwiny, koperku i natki pietruszki. Nie ma jeszcze krajowej młodej kapusty i kalafiorów. Duże natomiast są dostawy sałaty i jest taniej niż rok temu. Główka kosztuje od 1,60 do 3 zł (w opakowaniu od 12 do 18 szt). Jest także szpinak i rabarbar.

Importowane młode ziemniaki są w cenie od 2,15 do 2,6 zł za kilogram, co w porównaniu z cenami sprzed roku, jest taniej o 9 proc. (opakowania hurtowe po 15 kg). Krajowe ziemniaki (z produkcji 2015 r.) kosztują połowę mniej, od  90 groszy za kilogram do 1,30 zł. Są także ziemniaki "stare", przechowalnicze z importu, w cenach zbliżonych do krajowych - informuje Rynek Hurtowy w Broniszach.

Od 30 proc. do 40 proc. taniej sprzedawane są jabła w porównaniu do cen sprzed roku. W zależności od odmiany hurtowe ceny jabłek zaczynają się od 1 zł za kilogram do 2 zł za odmianę Sampion.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj