Ważne zalecenia dla sadowników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-04-2018,8:30 Aktualizacja: 19-04-2018,9:13
A A A

Opady deszczu w dniach 16 i 17 kwietnia ponownie doprowadziły do wysiewu askospor. Biorąc pod uwagę utrzymujące się zwilżenie liści programy symulacyjne wskazały na wzrost ryzyka infekcji parchem jabłoni.

W sadach, w których w niedzielę lub poniedziałek wykonano zabieg przy użyciu np. produktów miedziowych, tkanki zielone były zabezpieczone. Dlatego w najbliższym czasie tuż przed spodziewanymi deszczami zaleca się kontynuację programu zapobiegawczego.

"Z uwagi na intensywny przyrost tkanek i mnóstwo zagłębień w których będzie gromadzić się wilgotność, polecanym przez nas rozwiązaniem w obecnym czasie jest produkt Delan 700 WG w dawce 0,5-0,75 kg/ha. Przed kwitnieniem polecany jest również produkt wzbogacony o kwas fosforynowy Delan Pro w dawce 2,5 l/ha" - czytamy w najnowszym zaleceniu agrotechnicznym i ochrony roślin opracowanym przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia.

parch jabłoni, sadownictwo, sad, choroby grzybowe, Innvigo, Fruit Akademia

Parch jabłoni. Jak oszacować zagrożenie?

Jakiego nasilenia ze strony parcha jabłoni w tym sezonie mogą spodziewać się sadownicy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto z wyprzedzeniem ocenić wielkość zagrożenia, czyli zasoby inokulum, oraz ryzyko infekcji, a także poznać...

Mączniak jabłoni

W sadach zwłaszcza odmian podatnych na mączniaka już w tej chwili można zaobserwować pierwsze objawy choroby. Mączyste naloty rozwijają się na młodych tkankach pąków porażonych w ubiegłym sezonie.

Różowy pąk który już rozwija się w chwili obecnej jest idealnym okresem do wykonania zabiegu produktami Kendo 50 EW w dawce 0,4 l/ha lub Fontelis 200 SC w dawce 0,5 l/ha.

Drugi z produktów wykazuje również działanie zapobiegawcze i interwencyjne w stosunku do parcha jabłoni.

Zwójki liściowe

W sadach pojawiają się pierwsze gąsienice zwójek liściowych. Dlatego konieczne jest podjęcie lustracji. Po stwierdzeniu przekroczenia progu szkodliwości (10 gąsienic/200 rozet), wskazane jest wykonanie zabiegu ograniczającego ich liczebność.

producenci owoców, wycofanei z rynku owoców, rosyjskie embargo, arimr, wsparcie dla producentów owoców

Sadownicy w dzień wyczerpali limit pomocy

Tylko jeden dzień trwał nabór oświadczeń od rolników chcących wycofać z rynku owoce w zamian za unijne rekompensaty. Zainteresowanie było tak duże, że współczynnik wycofania określono na 0,09, czyli tylko co dziesiąte jabłko...
Na chwilę obecną dobrym rozwiązaniem będzie Reldan 225 EC w dawce 2,7 l/ha. Produkt ten będzie wykazywał pozytywne działanie w ograniczeniu także mszyc, niestety jest nieselektywny. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest środek Runner 240 SC w dawce 0,4 l/ha.

Nawożenie dolistne/biostymulacja

W fazie intensywnego wzrostu liści i rozwoju kwiatostanów rośliny wykazują zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Tuż przed kwitnieniem warto dostarczyć roślinom bor i cynk. Składniki te odpowiadają m.in. za prawidłowe zapylenie i zapłodnienie kwitów.

Uzupełnieniem ich potrzeb może być nawożenie w formie dolistnej polecamy zastosowanie produktu FruitAkadamia na różowy pąk w dawce 7kg/ha. W sadach w których nadal występuje zielony pąk można zastosować FruitAkademia na zielony pąk w dawce 7 kg/ha.

Alternatywnym rozwiązaniem jest również zastosowanie płynnych nawozów dolistnych zawierającego bor, cynk i molibden CropVit BMo w dawce 1 l/ha + CropVit Zn 2 l/ha.

sadownictwo, ochrona sadów, sandomierz, świętokrzyskie, drzewka owocowe, policja

Policja apeluje do sadowników. Nie dajcie się okraść!

Wraz ze zbliżającym się ociepleniem przyjdzie czas na porządkowanie ogrodów i działek oraz zakup nowych roślin, drzewek, środków ochrony oraz sprzętu. Stróże prawa przypominają o ich właściwym zabezpieczeniu przed kradzieżą....
W celu poprawy skuteczności zabiegów oraz lepszego przygotowania roślin do kwitnienia poleca się stosowanie biostymulatorów zawierających aminokwasy roślinne np. Naturamin WSP w dawce 0,2-0,3 kg/ha lub Megafol 1-2 l/ha.

Brunatna zgnilizna

Okres początku kwitnienia to czas na zastosowanie produktów zabezpieczających przed infekcjami powodującymi rozwój brunatnej zgnilizny. Na tę chwilę można wykorzystać produkty m.in. Topsin M 500 SC w dawce 1,5 l/ha lub gdy temp. będą utrzymywać się powyżej 12 ⁰C środki zawierające tebukonazol np. Tebu 250 EW w dawce 0,75 l/ha.

Licinek tarninaczek

W okresie początku i pełni kwitnienia należy zwrócić szczególną uwagę na licinka tarniniaczka. Szczegółowe lustracje należy przeprowadzić w sadach silnie porażonych przez szkodnika w ubiegłym sezonie.

W przypadku przekroczenia progu szkodliwości zastosować produkt Mospilan 200 SP w dawce 0,2kg/ha. Produkt ten wykazuje szerokie spektrum działania na szkodniki dlatego będzie ograniczał również mszyce i zwójki liściowe. W przypadku zwalczania mszyc i zwójkówek niezbędne jest dokładne pokrycie tkanek, co wymaga dodatku adiuwatu Asystent+.

Nawożenie dolistne/biostymulacja

W uprawach pestkowych zaobserwowano lokalnie uszkodzenia łagiewki pyłkowej po zimowych przemrożeniach. W celu regeneracji uszkodzeń i poprawy zawiązywania, poleca się zastosowanie produktów zawierających algi lub aminokwasy roślinne np. Naturamin WSP w dawce 0,3-0,5kg/ha lub Megafol 2-3 L/ha.

pszczoły, zapylanie kwiatów, owady zapylające, nestle polska, pszczoły miodne, rodziny pszczele

Ule w sadzie. Pszczoła miodna to idealny zapylacz

Korzyści z zapylania owadopylnych roślin uprawnych są niepodważalne. Wartość tego procesu na świecie oszacowano na... ponad 150 mld euro. Eksperci oceniają, że co trzeci  spożywany przez człowieka produkt wymaga zapylenia przez owady....
Do takiego zabiegu możemy dodać nawóz zawierający bor np. Bor Extra 1kg/ ha lub CropVit B 1 L/ha.

Stosowanie adiuwantów

Dla zwiększenia skuteczności zabiegów (szczególnie z użyciem insektycydów) polecamy stosowanie adiuwantów. Preparaty te wpływają na polepszenie właściwości użytkowej cieczy roboczej poprzez obniżenie napięcia powierzchniowego cieszy oraz polepszenie penetracji tkanek roślinnych.

Stosowanie adiuwantów wyraźnie zwiększa skuteczność zabiegów. Aplikacje insektycydów oraz fungicydów kontaktowych w mieszaninie z adiuwantami, skutkują lepszym pokryciem roślin cieczą roboczą.

Poleca się do zabiegów dodawanie preparatu Asystent+ w dawce 50ml/300L wody

Truskawka antraknoza, plamistość liści

Do fazy ukazania się na dnie rozety liściowej pierwszych pąków kwiatowych, do zabiegów ochrony przed antraknozą i plamistością liści możemy używać środków miedziowych. W ochronie przed chorobami bakteryjnymi i plamistością liści truskawki w celach ograniczenia występowania można zastosować produkty siarkowe w dawce 3-4 kg.

Zamieranie pędów maliny

maliny, produkcja malin, maliny mrożone, eksport malin, ceny malin, gus

Polska na podium producentów malin

Polska należy do ścisłej czołówki światowych producentów malin. W latach 2014-2016 zajmowaliśmy zazwyczaj trzecie miejsce (za Rosją i USA), a nasz udział w globalnych zbiorach wynosił 12-20 proc. - wynika z danych FAO.   ...
W okresie, w którym młode pędy maliny osiągają wysokość 10-20 cm, konieczne jest wykonanie zabiegów zabezpieczających pędy przed infekcjami.

Do tego celu polecane są środki kontaktowe tj. Topsin M 500 SC w dawce 1,5 l/ha lub Sadoplon 75 WP w dawce 3 kg/ha. Drugi z wymienionych produktów zabezpieczy pędy również przed szarą pleśnią.

Mączniak prawdziwy borówka wysoka

Zwalczanie patogena należy rozpocząć po zaobserwowaniu pierwszych symptomów choroby. Standardowo program zwalczania przed kwitnieniem rozpoczyna się od środków siarkowych m.in. Siarkol 80 WG.

W dalszej kolejności będą to środki strobilurynowe m.in. Zato 50 WG (0,2 kg/ha).

Nawożenie dolistne/biostymulacja upraw jagodowych

TRUSKAWKA: wegetacja truskawki przebiega bardzo szybko, aktualnie plantacje są w fazie rozwiniętych dziewięciu i więcej liści. Rośliny w tej fazie wymagają wspomagającego nawożenia dolistnego.

ubezpieczenia, drzewa owocowe, krzewa owocowe, truskawki, pzu

Można już ubezpieczać sady i truskawki

Powszechny Zakład Ubezpieczeń otwiera wiosenny sezon ubezpieczeń owoców drzew i krzewów owocowych oraz truskawek - poinformowała spółka w poniedziałek w komunikacie. Od wtorku, 27 marca, producenci owoców mogą wykupić...
Polecany zabieg: Bor Extra 1kg/ha lub Cropvit B 1l/ha + 5kg Optimikro + 0,2 l Tytanit + 0,3kg Naturamin WSP.

W ten sposób zaopatrzymy rośliny w odpowiednie składniki niezbędne do rozwoju pąków kwiatowych dodanie do mieszaniny Naturaminu WSP wspomoże roślinę w pobraniu składników pokarmowych, wesprze roślinę przed stresami związanymi z bardzo szybkim przebiegiem wegetacji.

MALINA: z uwagi na występujące lokalnie uszkodzenia pąków szczytowych w malinie powtarzającej zalecamy rozpoczęcie programu regeneracyjnego w oparciu o produkty aminokwasowe np. Naturamin WSP 0,3-0,5 kg/ha lub Megafol 2-3 l/ha do tego zabiegu w celu dostarczenie wszystkim niezbędnych składników pokarmowych zaleca się dodać nawóz dolistny o zrównoważonym składzie: Plantafol 20.20.20 w dawce 2,5 kg/ha.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj