Ule w sadzie. Pszczoła miodna to idealny zapylacz

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
01-08-2017,15:00 Aktualizacja: 01-08-2017,15:18
A A A

Korzyści z zapylania owadopylnych roślin uprawnych są niepodważalne. Wartość tego procesu na świecie oszacowano na... ponad 150 mld euro. Eksperci oceniają, że co trzeci  spożywany przez człowieka produkt wymaga zapylenia przez owady.

Niezwykle istotną rolę spełniają w tym pszczoły miodne - ich udział w zapylaniu wynosi około 90 proc. Owad ten jest niemal doskonałym zapylaczem sadowniczych roślin. Ich przewaga nad pozostałymi wynika ze społecznego trybu życia, a co za tym idzie, z zimowania w postaci kolonii liczących nawet ponad 20.000 osobników - informuje portal internetowy Nestlé Polska.  

Zgnilec amerykański pszczół, pszczoły, choroby pszczół, siematycze, podlasie

Zgnilec amerykański pszczół atakuje. Na Podlasiu walczą nie tylko z ASF

Powiat siemiatycki na Podlasiu walczy nie tylko z afrykańskim pomorem świń. W ostatnich tygodniach pojawiły się tam specjalne tablice informujące o obszarze zapowietrzonym zgnilcem amerykańskim pszczół. - Zgnilec pszczeli to zamieranie...

Dzięki temu już od wczesnej wiosny, w porze kwitnienia sadów, rodziny pszczele są w stanie wysłać w teren około 10.000-20.000 robotnic, które wylatują z ula średnio 10 razy dziennie. Każda z nich odwiedza w trakcie lotu około 70 kwiatów.

Oznacza to, że jedna rodzina pszczela może zapylić 7-14 milionów kwiatów dziennie. Dodatkową zaletą jest to że, przywiązują się do kwiatów często na nie wracając, co znacznie podnosi skuteczność zapylania.

Znaczenie pszczół w zapylaniu nie ogranicza się tylko do wysokich zbiorów. Wpływają one również na poprawę jakości produktów. W wyniku zapylenia przez owady uzyskuje się owoce bardziej dorodne, lepiej wykształcone i o lepszym smaku.

W tym roku Nestlé Polska wraz ze Zrzeszeniem Plantatorów Owoców i Warzyw w Rzeszowie zakupiła 100 uli dla swoich stałych, lokalnych dostawców jabłek. Postawienie ich na kwitnących plantacjach, które stały się domem dla około 5 mln pszczół, zwiększy skuteczność zapylenia upraw, a co za tym idzie, ilość i jakość plonów.

Rodziny pszczół obecne na plantacjach jabłoni firmy poprawią plonowanie drzew owocowych o dodatkowe 656 ton jabłek.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu